Δημητρίου Σωτήρης (1955-)

Σωτήρης Δημητρίου

Γεννήθηκε στην Πόβλα Θεσπρωτίας το 1955. Ο πατέρας του ήταν οικοδόμος κι η μητέρα του αγρότισσα. Παρόλο που ήταν κακός μαθητής ―όπως αναφέρει ο ίδιος― και δεν τον ενδιέφεραν καθόλου τα μαθήματα, σπούδασε στο Οικονομικό της Νομικής. Σήμερα ζει και εργάζεται στην Αθήνα.

Το έργο του έχει τιμηθεί με το βραβείο διηγήματος της εφημερίδας Τα Νέα (1987), δύο φορές με το βραβείο διηγήματος του περιοδικού Διαβάζω, μία φορά με το βραβείο του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών (2013), ενώ το μυθιστόρημά του Ν' ακούω καλά τ' όνομά σου ήταν υποψήφιο για το Ευρωπαϊκό Αριστείο Λογοτεχνίας. Κείμενά του έχουν μεταφερθεί πολλές φορές στον κινηματογράφο, σε ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους (Αμέρικα του Σάββα Καρύδα, Απ' το χιόνι του Σωτήρη Γκορίτσα, Τα οπωροφόρα της Αθήνας του Νίκου Παναγιωτόπουλου, κ.ά.)

Για το λογοτεχνικό του έργο ανέφερε ο ίδιος στην εκπομπή του Νίκου Θρασυβούλου Αυτοπροσώπως «Ξεκίνησα ασυνείδητα προς την απλότητα είχα βοηθό και τον ηπειρώτικο λόγο, πυκνό και λακωνικό, όμως μετά από τόσα πολλά χρόνια ακόμα επιδιώκω και κυνηγώ την απλότητα και ακόμα δεν μου χαρίζεται. […] Αν γράψω τώρα ένα διήγημα 30 σελίδων, το ίδιο διήγημα αν το ξαναδιαβάσω μετά από 3 χρόνια θα το συμπτύξω σε 3 σελίδες.

»Ο αναγνώστης ένα του λες και ένα καταλαβαίνει. Δεν χρειάζεται μασημένη τροφή είναι ισότιμος, είναι συνομιλητής και θα έπρεπε να σέβεται ο συγγραφέας την νοημοσύνη του και την αισθαντικότητα του. Ο σεβασμός είναι η απλότητα, προς Θεού όχι η απλοϊκότητα. Πυκνή απλότητα. Θέλω από τον αναγνώστη μου μία συνενοχή γλυκιά, να νιώσει ότι τουλάχιστον δεν του είπα ψέματα».

Πάσχα τ' Απρίλη

Άλλο βιογραφικό

Ο Σωτήρης Δημητρίου (1955-) γεννήθηκε στην Πόβλα Θεσπρωτίας. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Το έργο του έχει τιμηθεί με το βραβείο διηγήματος της εφημερίδος "Τα Νέα" (1987), δύο φορές με το βραβείο διηγήματος του περιοδικού "Διαβάζω" (η τελευταία το 2002 για το βιβλίο του "Η βραδυπορία του καλού"), μία φορά με το βραβείο του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών (2013), ενώ το μυθιστόρημά του "Ν' ακούω καλά τ' όνομά σου" ήταν υποψήφιο για το Ευρωπαϊκό Αριστείο Λογοτεχνίας. Κείμενά του έχουν μεταφερθεί πολλές φορές στον κινηματογράφο, σε ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους ("Αμέρικα" του Σάββα Καρύδα, "Απ' το χιόνι" του Σωτήρη Γκορίτσα, "Τα οπωροφόρα της Αθήνας" του Νίκου Παναγιωτόπουλου, κ.ά.)

- "Ψηλαφήσεις", ποιήματα, Δωδώνη, 1985,

- "Ντιάλιθ' ιμ, Χριστάκη", διηγήματα, Ύψιλον, 1987· 2η έκδ. Κέδρος, 1990, 4η έκδ. 1998,

- "Ένα παιδί από τη Θεσσαλονίκη", διηγήματα, Κέδρος, 1989, 4η έκδ. 1998,

- "Ν' ακούω καλά τ' όνομά σου", μυθιστόρημα, Κέδρος, 1993, 9η έκδ. 1998,

- "Η φλέβα του λαιμού", διηγήματα, 1998, 4η έκδ. 1999· βραβείο διηγήματος περιοδικού "Διαβάζω" 1999,

- "Η βραδυπορία του καλού", διηγήματα, Πατάκης, 2001· βραβείο διηγήματος περιοδικού "Διαβάζω" 2002,

- "Τους τα λέει ο Θεός", μυθιστόρημα, Μεταίχμιο, 2002,

- "Τα οπωροφόρα της Αθήνας", αφήγημα, Πατάκης, 2005,

- "Σαν το λίγο το νερό", μυθιστόρημα, Ελληνικά Γράμματα, 2007,

- "Τα ζύγια του προσώπου", διηγήματα, Πατάκης, 2009,

- "Η σιωπή του ξερόχορτου", νουβέλα, Πατάκης, 2011,

- "Το κουμπί και το φόρεμα", διηγήματα, Πατάκης, 2012· βραβείο διηγήματος Ιδρύματος Κώστα και Ελένης Ουράνη Ακαδημίας Αθηνών, 2013

Μεταφράσεις:

Στα Αγγλικά:

- "Woof, Woof Dear Lord and Other Stories", [tr.by]: Leo Marshall, Athens: Kedros, 1995.

- "May Your Name Be Blessed", [tr.by]: Leo Marshall. University of Birmingham: Centre For Byzantine, Ottoman & Modern Greek Studies, 2000.

Στα Γερμανικά:

"Lass es dir gut gehen", [tr.by]: Birgit Hildebrand. Koln: Romiosini, 1998.

Στα Ολλανδικά:

"Het ga je goed, Dimitris" [tr.by]: Hero Hokwerda. Eironingen, Styx Reblications 2000

Βιογραφικό σημείωμα [πηγή: Εθνικό Κέντρο Βιβλίου] Βιογραφικό σημείωμα [πηγή: Εθνικό Κέντρο Βιβλίου]
στο Βιβλιοnet Βιβλιοnet
στη Βικιπαίδεια Βικιπαίδεια