Δημόπουλος Ντίνος (1921-2003)

Ντίνος Δημόπουλος

Ο Ντίνος Δημόπουλος γεννήθηκε στις 22 Αυγούστου 1921 στο χωριό Ζαβέρδα (Πάλαιρος) της Αιτωλοακαρνανίας. Σπούδασε νομικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και υποκριτική στη δραματική σχολή του Γιαννούλη Σαραντίδη. Την περίοδο της Κατοχής δημοσίευσε τα πρώτα του ποιήματα στο λογοτεχνικό περιοδικό «Eλεύθερα Γράμματα».

Ξεκίνησε ως ηθοποιός το 1948 στην ταινία του Αλέκου Σακελλάριου «Οι Γερμανοί Ξανάρχονται» και το 1953 έγραψε το σενάριο της ταινίας του Γρηγόρη Γρηγορίου «Μεγάλοι Δρόμοι». Την ίδια χρονιά με την προτροπή του Φιλοποίμενος Φίνου πέρασε πίσω από την κάμερα και γύρισε την πρώτη του ταινία «Οι Ουρανοί είναι δικοί μας».

Γύρισε πενήντα περίπου ταινίες μεγάλου μήκους, πολλές από τις οποίες βασίστηκαν σε δικά του σενάρια. Ανάμεσά τους είναι μεγάλες εμπορικές επιτυχίες, όπως το Κοινωνία ώρα μηδέν (1965), Κοντσέρτο για Πολυβόλα (1966), Πυρετός στην Άσφαλτο (1967) κ.ά. Για το ντοκιμαντέρ Η Ελλάδα και η θάλασσα τιμήθηκε με το πρώτο βραβείο του Πανευρωπαϊκού Φεστιβάλ του Τορίνο (1976). Η πρώτη μεγάλη επιτυχία του Ντίνου Δημόπουλου θα έρθει το 1959 με την «Αστέρω» που έφτασε υποψήφια για Χρυσή Άρκτο στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Βερολίνου! Για την ταινία «Μανταλένα», θα αποσπάσει τρία Βραβεία στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και θα προταθεί για Χρυσό Φοίνικα στο Φεστιβάλ Καννών 1961!

Παράλληλα έγραψε πολλά μυθιστορήματα για παιδιά και για μεγάλους. Η Ακαδημία Αθηνών τον βράβευσε για το μυθιστόρημά του Αν όλα τα πιτσιρίκια του κόσμου (1987), ενώ το 1989, το βιβλίο του Τα δελφινάκια του Αμβρακικού εγγράφηκε από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή του Πανεπιστημίου της Πάντοβα στην τιμητική λίστα των καλύτερων παιδικών βιβλίων της χρονιάς. Στο παραπάνω μυθιστόρημα βασίστηκε και η ομώνυμη, μεγάλου μήκους ταινία του, που γυρίστηκε το 1993.

Πηγή: SanSimera.gr Ε.ΚΕ.ΒΙ.

O Σαρλό και το αθάνατο νερό

2012 Τζο ο τρομερός, Έθνος

2007 Τα εφτά χρώματα του παραμυθιού, Εκδόσεις Πατάκη