Φακίνου Ευγενία (1945-)

Ευγενία Φακίνου

«…άρχισε να με φωνάζει Αστραδενή. Πολύ μου άρεσε. Να, σαν να 'τρεχε δροσερό νεράκι μέσα μου. Έτσι μου φαινόταν.»

Αυτή η δροσιά κι η φρεσκάδα χαρακτηρίζουν όλα τα έργα της παιδικής λογοτεχνίας και του παιδικού θεάτρου, με τα οποία ασχολήθηκε ιδιαίτερα η Ευγενία Φακίνου.

Γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου το 1945. Μεγάλωσε στην Αθήνα και σπούδασε γραφικές τέχνες, κουκλοθέατρο και ξεναγός. Έτσι, εργάστηκε για μερικά χρόνια σε περιοδικά ως γραφίστρια. Δημιούργησε το κουκλοθέατρο Ντενεκεδούπολη, στο οποίο παρουσίασε έξι διαφορετικά έργα. Τα παιδιά που παρακολούθησαν τις παραστάσεις εντυπωσιάστηκαν. Τα έργα ήταν μάλιστα τόσο ξεχωριστά, ώστε επενδύθηκαν με μουσική που έγραψαν ο Γιάννης Μαρκόπουλος και ο Χρήστος Λεοντής. Σήμερα τα ντενεκεδάκια και τα άλλα αντικείμενα που χρησιμοποιούνταν στις παραστάσεις εκτίθενται στο Θεατρικό Μουσείο.

Επιπλέον, η Ευγενία Φακίνου έχει εικονογραφήσει και έχει γράψει πολλά παιδικά βιβλία. Μετά το πρώτο της μυθιστόρημα, Αστραδενή, ακολούθησαν αρκετά ακόμη μυθιστορήματα, με θέματα εμπνευσμένα από την κοινωνική πραγματικότητα και από τα υπάρχοντα προβλήματα.

Έργα της έχουν μεταφραστεί και κυκλοφορούν σε πολλές ξένες γλώσσες. Η ίδια έχει τιμηθεί με το Βραβείο Αναγνωστών για το μυθιστόρημα της Η μέθοδος της Ορλεάνης και με το Κρατικό Βραβείο Διηγήματος για τη συλλογή διηγημάτων Φιλοδοξίες κήπου.

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

[Η Αστραδενή στο νέο σχολείο της]

Η ζωή στη Σύμη

Νυχτερινή ακρόαση