Φωκάς Νίκος (1927-2021)

Φωκάς Νίκος

«Αλήθεια, η επανάληψη στη μουσική

Μοιάζει με ανάκληση κάποιου χαμένου παρελθόντος

Νοσταλγική, σαν απ' την έμφυτη

Στον άνθρωπο αίσθηση μιας μακρινής απώλειας

Που επισημαίνει το μοτίβο

Ο Νίκος Φωκάς γεννήθηκε στην Κεφαλονιά. Έζησε τα παιδικά του χρόνια στην Αθήνα, όπου αργότερα σπούδασε φιλολογία και ιστορία-αρχαιολογία. Άσκησε διάφορα επαγγέλματα. Υπηρέτησε στην Ελληνική Υπηρεσία του BBC στο Λονδίνο, όπου εργάστηκε και ως ελεύθερος δημοσιογράφος. Επέστρεψε στην Ελλάδα λίγο πριν τη Μεταπολίτευση και εργάστηκε στη Μέση Εκπαίδευση και το ραδιόφωνο έως το 1982.

Στη συνέχεια, αφιερώθηκε στη συγγραφή, καθώς και τη διδασκαλία δημιουργικής γραφής.  Παράλληλα, υπήρξε και δεινός μεταφραστής, αποδίδοντας απαιτητικά κείμενα σημαντικών συγγραφέων. Έργα του έχουν μεταφραστεί στα Αγγλικά, Γαλλικά και Ισπανικά, ενώ έχει τιμηθεί μεταξύ άλλων και με το Μεγάλο Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας  για το σύνολο του έργου του.

Αναμφισβήτητα ένας από τους σημαντικότερους ποιητές και δοκιμιογράφους της πρώτης μεταπολεμικής γενιάς, το έργο του οποίου παραμένει εν πολλοίς άγνωστο. Συγκεντρωμένο σε δεκατέσσερις συλλογές, ξεχωρίζει για τη στοχαστικότητά του, την αυστηρότητα, τη λιτότητα αλλά και τη διαύγεια του ύφους, την τόλμη και το πάθος με το οποίο υπερασπίζεται ποιητικές αντιλήψεις και ηθικές θέσεις.

Αντιστάθηκε στην εύκολη ρητορεία και τη ρηχή ή κραυγαλέα συναισθηματικότητα, ενώ θέλησε να υμνήσει όχι μόνο το φαινομενικά σημαντικό, αλλά και το επουσιώδες, το ελάχιστο, το καθημερινό, υπονομεύοντας εκ των ένδον ό,τι μοιάζει κοινότοπο και περιττό. Όπως γράφει ο ίδιος:

«από όσα υπήρξαν κάποτε πραγματικά

Μονάχα η γοητεία τους μας απομένει τώρα

Και μας ανήκει βασανιστικά- σαν κάτι στέρεο· γι΄ αυτήν μονάχα έχουμε ζήσει»

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., Βικιπαίδεια, Τα Νέα-online

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

Μουσικό σχόλιο (α)

Ο κάκτος

Εκτενέστερο βιογραφικό

Γεννήθηκε το 1927 στην Κεφαλονιά. Σπούδασε Ιστορία και Αρχαιολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εργάστηκε ως φιλόλογος στη Μέση Εκπαίδευση και ως δημοσιογράφος. Έζησε στο Μόναχο, (1955-56), και στο Λονδίνο, (1961-1971). Εμφανίστηκε στα γράμματά μας το 1945. Έργα του: Ποίηση: Κυνήγια από σύγχρονα γεγονότα (1954), Δυο φορές τ' όνειρο (1957), Μάρτυρας μοναδικός (1961), Προβολή πάνω σε γαλάζιο (1972), Συλλυπητήρια σε μια μέλισσα (1976), Ο μύθος της καθέτου (1981) κ.ά. Πεζά: Το κάλεσμα της αλεπούς (ένα παραμύθι) (1991). Έγραφε επίσης δοκίμια και μετέφρασε ξένους συγγραφείς. Για τη μετάφραση ποιημάτων του Καρόλου Μπωντλαίρ βραβεύτηκε με το Κρατικό Βραβείο Μετάφρασης.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Νίκος Φωκάς γεννήθηκε στην Κεφαλονιά το 1927. Έζησε τα παιδικά του χρόνια στην Αθήνα, όπου αργότερα σπούδασε φιλολογία και ιστορία-αρχαιολογία. Έχει ασκήσει διάφορα επαγγέλματα. Από το 1962 έως το 1972 υπηρέτησε στην Ελληνική Υπηρεσία του BBC, στο Λονδίνο, ενώ από το 1972 έως το 1974 εργάστηκε στην αγγλική πρωτεύουσα ως ελεύθερος δημοσιογράφος. Επέστρεψε στην Ελλάδα το 1974 και εργάστηκε στη Μέση Εκπαίδευση και το ραδιόφωνο έως το 1982. Στη συνέχεια, ταξίδεψε στις Η.Π.Α. ως προσκεκλημένος του Διεθνούς Προγράμματος Συγγραφέων και όταν επέστρεψε, αφιερώθηκε στη συγγραφή και τη μετάφραση λογοτεχνίας, καθώς και τη διδασκαλία δημιουργικής γραφής. Στα γράμματα εμφανίστηκε το 1954 με την ποιητική συλλογή "Κυνήγια από σύγχρονα γεγονότα". Έχει συμμετάσχει σε διάφορα ελληνικά και διεθνή συμπόσια και σεμινάρια για τη λογοτεχνία. Έχει τιμηθεί με το κρατικό Βραβείο Μετάφρασης (1994), με το βραβείο ποίησης του περιοδικού «Διαβάζω» (1997) για την ποιητική του συλλογή "Στον ποταμό Κολύμα" ( Αθήνα, Ύψιλον, 1997) και με το Μεγάλο Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας (2006) για το σύνολο του έργου του.

Ι.Ποίηση

• Ποίημα. Αθήνα, 1947.

• Κυνήγια από σύγχρονα γεγονότα. 1954.

• Δυο φορές το ίδιο όνειρο. Αθήνα, Δίφρος, 1957.

• Μάρτυρας μοναδικός. 1961.

• Προβολή πάνω σε γαλάζιο. Αθήνα, Ερμείας, 1972.

• Συλλυπητήρια σε μια μέλισσα. 1976.

• Παρτούζα ή ένα κλείσιμο ματιού. Αθήνα, Εστία, 1981.

• Πρόοδοι εν προόδω. Αθήνα, Ωλίν, 1981.

• Ο μύθος της καθέτου. Αθήνα, Κρύσταλλο, 1981.

• Προβολέας στα μάτια. Αθήνα, Κρύσταλλο, 1985.

• Γκρίζο χρώμα θερμό. Αθήνα, Κρύσταλλο, 1989.

• Ένα σημείο προσήλωσης. Αθήνα, Ύψιλον/Βιβλία, 1993.

• Κοχυβαδάκια (δεκαπέντε γλωσσοκεντρικά ποιήματα). Αθήνα, Ύψιλον/Βιβλία, 1995.

• Στον ποταμό Κολύμα. Αθήνα, Ύψιλον/Βιβλία, 1997.

ΙΙ.Δοκίμια

• Επιχειρήματα για τη γλώσσα - για τη λογοτεχνία. Αθήνα, Εστία, 1982.

• Το γλωσσικό μας πρόβλημα είναι εξωγλωσσικό. 1991.

ΙΙΙ.Πεζογραφία

• Το κάλεσμα της αλεπούς (ένα παραμύθι). Αθήνα, Εστία, 1991.

ΙV. Μεταφράσεις

• Προσπέρ Μεριμέ, Κάρμεν. 1983.

• Καίη Τσιτσέλη, Το χαμένο πάτωμα. 1984.

• Γιάννους Γκλοβάσκι, Γενική απεργία. 1985.

• Τόμας ντε Κουίνσι, Εξομολογήσεις ενός Άγγλου οπιοφάγου - Suspiria de profundis. 1986.

• Καρόλου Μπωντλαίρ, Τεχνητοί παράδεισοι. 1986.

• Ιωάννου Μέγεντορφ, Βυζάντιο και Ρωσία. 1988.

• Αξελός Κώστας, Ανοιχτή συστηματική. 1989.

• Τζόναθαν Καριάρα, Αμφίβολη συγκομιδή. 1989.

• Τόμας Χάρντυ, Η τρισαγαπημένη. Αθήνα, Κρύσταλλο, 1989.

• Κάρολου Μπωντλαίρ, 15 ποιήματα. Αθήνα, Ύψιλον/Βιβλία, 1994.

• Satre J.P., Μπωντλαίρ. Αθήνα, Ολκός, 1995.

• Αμαλία Φλέμιγκ, Προσωπική κατάθεση. 1995.

• Φροστ Ρ., 25 Ποιήματα. Αθήνα, Δελφίνι, 1997.

ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΒΙ

ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ