Κακναβάτος Έκτωρ (1920-2010)

Κακναβάτος Έκτωρ

Ο Έκτωρ Κακναβάτος (λογοτεχνικό ψευδώνυμο του Γιώργου Κοντογιώργη) γεννήθηκε στον Πειραιά το 1920. Σπούδασε μαθηματικά στο πανεπιστήμιο Αθηνών (1937-1941). Κατά τη διάρκεια της Κατοχής πήρε μέρος στην Εθνική Αντίσταση μέσα από τις γραμμές του ΕΑΜ. Εργάστηκε ως καθηγητής στην ιδιωτική εκπαίδευση. Διετέλεσε σύμβουλος στο Υπουργείο Παιδείας και αντιπρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρείας Συγγραφέων.

Ο Έκτωρ Κακναβάτος τοποθετείται στην πρώτη μεταπολεμική γενιά των ελλήνων ποιητών. Το έργο του κινείται στα άκρα του υπερρεαλισμού με έντονη επεξεργασία της ηχητικής διάστασης του λόγου και αμείωτη ορμητικότητα που αγγίζει συχνά τα όρια της επιθετικότητας. Έφτασε στα άκρα την αυτόματη γραφή, ζωντανεύοντάς τη με στοιχεία από την επιστήμη των μαθηματικών και τη θεωρία του χάους. Όντας καθηγητής μαθηματικών είναι προφανώς ο πρώτος έλληνας ποιητής που ασχολήθηκε με την κοσμολογία της μετα-αϊνστάνειας φυσικής και βέβαια ο πρώτος που σ' ένα ποίημα του 1964 αναφέρεται σε μία τεχνητή γλώσσα των υπολογιστών (η σκέψη από την γενιά του αλγόλ, από τη συλλογή Η κλίμακα του λίθου). «Τα ποιήματα του Κακναβάτου, αν και εκ πρώτης όψεως μοιάζουν µε εκθαμβωτικά λεκτικά πυροτεχνήματα, εντούτοις οργανώνουν ένα συνεκτικό, σθεναρό, αισιόδοξα προτρεπτικό λόγο, που αποσκοπεί να “ιδρύσει μια άλλη πραγματικότητα”, ικανή να συμφιλιώσει τον άνθρωπο µε τις “ακαταµάχητα αβέβαιες”, χαοτικές διαστάσεις του κόσµου» σημειώνει ο ομότεχνός του Χάρης Βλαβιανός.

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., Σαν Σήμερα

Ώρα δειλινή

Εκτενέστερο βιογραφικό

Φιλολογικό ψευδώνυμο του Γιώργου Κοντογιώργη. Γεννήθηκε το 1920 στον Πειραιά. Σπούδασε μαθηματικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εργάστηκε ως καθηγητής στην ιδιωτική εκπαίδευση. Έχει τιμηθεί με το κρατικό βραβείο ποίησης το 1983. Έργα του: Fuga (1943), Διασπορά (1961), Η κλίμακα του λίθου (1964), Τετραψήφιοι (1971), Τετραψήφιο με την έβδομη χορδή (1972), Διήγηση (1974), Οδός Λαιστρυγόνων (1978), Τα μαχαίρια της Κίρκης (1980), Ανάστιξη του θρύλου για τα νεφρά της πολιτείας (1981), In perpetuum (1983), Το χάος (1998).

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Έκτωρ Κακναβάτος (λογοτεχνικό ψευδώνυμο του Γιώργου Κοντογιώργη) γεννήθηκε στον Πειραιά. Σπούδασε μαθηματικά στο πανεπιστήμιο Αθηνών (1937-1941) και εργάστηκε ως καθηγητής στην ιδιωτική εκπαίδευση. Διετέλεσε σύμβουλος στο Υπουργείο Παιδείας και αντιπρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρείας Συγγραφέων. Την πρώτη του εμφάνιση στο χώρο της λογοτεχνίας πραγματοποίησε το 1943 με την έκδοση της πρώτης του ποιητικής συλλογής που είχε τίτλο Fuga. Τιμήθηκε με το Β΄ Κρατικό Βραβείο ποίησης (1983 για τη συλλογή του In Perpetuum). Ο Έκτωρ Κακναβάτος τοποθετείται στην πρώτη μεταπολεμική γενιά των ελλήνων ποιητών. Το έργο του κινείται στα άκρα του υπερρεαλισμού με έντονη επεξεργασία της ηχητικής διάστασης του λόγου και αμείωτη ορμητικότητα που αγγίζει συχνά τα όρια της επιθετικότητας.

Ι.Ποίηση

• Fuga. Αθήνα, 1943.

• Διασπορά. Αθήνα, Πρώτη Ύλη, 1961.

• Η κλίμακα του λίθου. Αθήνα, Ζάρβανος, 1964.

• Τετραψήφιο. Αθήνα, Κείμενα, 1971.

• Τετραψήφιο με την έβδομη χορδή. Αθήνα, Κείμενα, 1972.

• Διήγηση. Αθήνα, Κείμενα, 1974.

• Οδός Λαιστρυγόνων. Αθήνα, Κείμενα, 1978.

• Τα μαχαίρια της Κίρκης. Αθήνα, Κείμενα, 1981.

• Ανάστιξη του θρύλου για τα νεφρά της πολιτείας. Αθήνα, Κείμενα, 1981.

• In Perpetuum. Αθήνα, τυπ. Κείμενα, 1983.

• Κιβώτιο ταχυτήτων. Αθήνα, τυπ.Κείμενα, 1987.

• Χαοτικά Ι. Αθήνα, Άγρα, 1997.

• Οιακισμοί του Μενεσθέα Καστελάνου του Μυστρός. Αθήνα, Άγρα, 1995.

ΙΙ.Μεταφράσεις

• Joyce Mansour, Eρωτικά. Αθήνα, Κείμενα, 1975.

• Joyce Mansour, Όρνια. Αθήνα, Κείμενα, 1987.

• Marcel Schwob, Φανταστικοί βίοι. Αθήνα, Άγρα, 1987.

• Joyce Mansour, Κραυγές, Σπαράγματα, Όρνια. Αθήνα, Άγρα, 1994.

ΙΙΙ.Μελέτες - Δοκίμια

• Για τον «Μεγάλο Ανατολικό». Αθήνα, Άγρα, 1991.

ΙV. Συγκεντρωτικές εκδόσεις

• Η κλίμακα του λίθου - Διασπορά. Αθήνα, Καστανιώτης, 1977.

• Ποιήματα 1943-1974 Α΄. Αθήνα, Άγρα, 1990.

• Ποιήματα 1978-1987 Β΄. Αθήνα, Άγρα, 1990.

ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΒΙ

Εκπομπή ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΕΡΤ