Καλούτσας Τάσος (1948-)

Τάσος Καλούτσας

Ο Τάσος Καλούτσας γεννήθηκε το 1948 στη Θεσσαλονίκη, όπου και ζει μέχρι σήμερα. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Α.Π.Θ. και εργάστηκε ως καθηγητής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Πρωτοεμφανίστηκε στα ελληνικά γράμματα το 1983, με διήγημα στο περιοδικό Διαγώνιος. Είναι μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων από το 2002. Έχει συνεργαστεί με αξιόλογα λογοτεχνικά περιοδικά και εφημερίδες, ενώ διηγήματά του έχουν συμπεριληφθεί σε διάφορες ανθολογίες. Διηγήματά του έχουν μεταφραστεί σε πέντε ευρωπαϊκές γλώσσες και συμπεριληφθεί σε ανθολογίες. Έχει βραβευτεί με το Κρατικό Βραβείο Διηγήματος για τη συλλογή του «Το τραγούδι των σειρήνων», με το βραβείο του περιοδικού «Διαβάζω», με το βραβείο Διηγήματος από το Ίδρυμα Πέτρου Χάρη της Ακαδημίας Αθηνών.

Όπως δηλώνει ο ίδιος σε συνέντευξή του ανήκει «μάλλον σε μια κατηγορία (ή και γενιά) πεζογράφων –και δη διηγηματογράφων– στο έργο των οποίων το λεγόμενο «ιστορικό σύνδρομο» αισθητά απουσιάζει.» Προτιμά να εστιάζει σε θέματα καθημερινά και συνηθισμένα. Οι ήρωές του «είναι άτομα ευαίσθητα και δοκιμάζονται ψυχικά ή και συντρίβονται στις μυλόπετρες μιας δύσκολης επιβίωσης. Πάντως δεν αποθαρρύνονται, το παλεύουν και κάποτε τα καταφέρνουν, κάνοντας τη δική τους υπέρβαση, να μεταδώσουν ένα αίσθημα αισιοδοξίας.»

Με το λεωφορείο

Υπό το κράτος του τρόμου, Μεταίχμιο

Η ωραιότερη μέρα της, Μεταίχμιο

Το τραγούδι των Σειρήνων, Νεφέλη