Κοντός Γιάννης (1943-2015)

Κοντός Γιάννης

«...Να έχεις ελεύθερες λέξεις στο σπίτι, να σου κελαηδούν, να
να φεύγουν οι μανταρινιές από τον παράδεισο και να ζηλεύει η γειτονιά.

Έτσι απλά είναι όλα».

Ο Γιάννης Κοντός γεννήθηκε το 1943 στο Αίγιο. Ήταν Έλληνας συγγραφέας, ραδιοφωνικός παραγωγός και μεταφραστής. Σπούδασε οικονομικά και εργάστηκε ως ασφαλιστής. Διατήρησε για κάποια χρόνια βιβλιοπωλείο, σημείο συνάντησης λογοτεχνών και διανοούμενων κατά τα τελευταία χρόνια της δικτατορίας.  Δίδασκε, επίσης,  σε σχολή θεάτρου, ενώ επί σειρά ετών ήταν συνεργάτης του ραδιοφώνου καθώς και των εκδόσεων "Κέδρος".

Στα γράμματα πρωτοεμφανίστηκε το 1965. Εξέδωσε δεκαπέντε ποιητικά βιβλία, δύο βιβλία με πεζά κείμενα και τρία βιβλία για παιδιά. Ποιήματα και κείμενά του έχουν δημοσιευτεί σε περιοδικά και εφημερίδες. Είχε κατά διαστήματα συνεργαστεί με περιοδικά της Ελλάδας και του εξωτερικού, καθώς και με το "Το Βήμα της Κυριακής".

Κυκλοφόρησε, ακόμη, δίσκος με μελοποιημένα ποιήματά του από τον συνθέτη Νίκο Καλλίτση, με τον τίτλο Απόπειρα. Επιπλέον, έγραψε κείμενα για σύγχρονους Έλληνες ζωγράφους. Έτσι, εκδόθηκε μια επιλογή ποιημάτων του με τίτλο Όταν πάνω από την πόλη ακούγεται ένα τύμπανο, εικονογραφημένη από τον ζωγράφο Δημήτρη Μυταρά. Το βιβλίο του, Πρόκες στα σύννεφα, είναι μια ανθολόγηση όλων των ποιητικών του βιβλίων που έκανε ο ζωγράφος Γιάννης Ψυχοπαίδης, την οποία συμπλήρωσε με 20 χαρακτικά.

Ποιήματά του έχουν μεταφραστεί σε διάφορες γλώσσες. Τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης και με το Βραβείο του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του ποιητικού του έργου. Η Εταιρεία Συγγραφέων αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ο Γιάννης Κοντός ήταν ένας από τους κύριους εκπροσώπους της ποιητικής γενιάς του ’70, οξύνους κριτικός και ευθύβολος ποιητής, που συνεισέφερε αποτελεσματικά στη διαμόρφωση του λογοτεχνικού τοπίου στην Ελλάδα, από τη μεταπολίτευση έως σήμερα».

Πηγές: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ, Βικιπαίδεια, kathimerini.gr

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

Η μακιγιέζ

Το φαρμακείο

Εκτενέστερο βιογραφικό

Ο Γιάννης Κοντός γεννήθηκε στο Αίγιο το 1943. Σπούδασε οικονομικά και εργάστηκε ως ασφαλιστής. Μεταξύ 1971-1976 διατήρησε, μαζί με τον Θανάση Νιάρχο, το βιβλιοπωλείο "Ηνίοχος", σημείο συνάντησης λογοτεχνών και διανοούμενων κατά τα τελευταία χρόνια της δικτατορίας. Στα γράμματα πρωτοεμφανίστηκε με ποίηση το 1965, και με το πρώτο του βιβλίο, το 1970. Έχει εκδώσει δεκαπέντε ποιητικά βιβλία, δύο βιβλία με πεζά κείμενα ("Τα ευγενή μέταλλα", τ. 1 και 2), και τρία βιβλία για παιδιά. Ποιήματα και κείμενά του έχουν δημοσιευτεί σε περιοδικά και εφημερίδες. Το 1973 πήρε τη χορηγία του Ιδρύματος Ford. Επί σειρά ετών ήταν συνεργάτης του ραδιοφώνου καθώς και των εκδόσεων "Κέδρος". Είχε κατά διαστήματα συνεργαστεί με περιοδικά της Ελλάδας και του εξωτερικού καθώς και με το "Το Βήμα της Κυριακής". Το 1980 κυκλοφόρησε δίσκος με μελοποιημένα ποιήματά του από τον συνθέτη Νίκο Καλλίτση, με τον τίτλο "Απόπειρα". Είχε γράψει κείμενα για σύγχρονους Έλληνες ζωγράφους. Τον Απρίλιο του 1992 εκδόθηκε μια επιλογή ποιημάτων του με τίτλο "Όταν πάνω από την πόλη ακούγεται ένα τύμπανο", σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, εικονογραφημένη από τον ζωγράφο Δημήτρη Μυταρά. Το ενδέκατο βιβλίο του, "Πρόκες στα σύννεφα", 1999, είναι μια ανθολόγηση όλων των ποιητικών του βιβλίων, που έκανε ο ζωγράφος Γιάννης Ψυχοπαίδης, την οποία συμπλήρωσε με 20 χαρακτικά. Δίδασκε σε σχολή θεάτρου. Το 1998 τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης για την ποιητική συλλογή "Ο αθλητής του τίποτα". Το 2009 τιμήθηκε με το Βραβείο του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του ποιητικού του έργου.

Πηγή: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ

Η αρκούδα και το βατραχάκι, Εκδόσεις Παπαδόπουλος

Θανάσιμα επαγγέλματα, Εκδόσεις των Φίλων

Μυστικά τοπία, Τόπος