Λαϊνά Μαρία (1947-2023)

Λαϊνά Μαρία

Γεννήθηκε στην Πάτρα το 1947. Σπούδασε νομικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εργάστηκε ως κειμενογράφος, μεταφράστρια, επιμελήτρια εκδόσεων, script writer σε τηλεοπτικές εκπομπές και ταινίες. Ήταν παραγωγός, επιμελήτρια και παρουσιάστρια σε εκπομπές της ελληνικής ραδιοφωνίας με λογοτεχνικά θέματα. Δίδαξε επί 15ετία την ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία σε αμερικάνικα κολέγια. Ποιήματά της έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά, γερμανικά, σουηδικά, φιλανδικά, βουλγαρικά, εβραϊκά και σε άλλες γλώσσες. Το 1993 τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο ποίησης για την ποιητική της συλλογή, Ρόδινος φόβος. Η μετάφραση στα Γερμανικά της ίδιας συλλογής απέσπασε το βραβείο της Πόλης του Μονάχου. Το 1996 επίσης τιμήθηκε με το βραβείο Καβάφη και το 1998 με το βραβείο Μαρία Κάλλας του Γ΄ προγράμματος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Το 2014 τιμήθηκε με το Βραβείο του Ιδρύματος Κώστα & Ελένης Ουράνη για το σύνολο του έργου της.

Η Λαϊνά εμφανίστηκε πολύ νωρίς στα ελληνικά Γράμματα με τη συλλογή Ενηλικίωση (1968). Σε αυτό το έργο προτάσσεται ένας μονόλογος και ακολουθούν ολιγόστιχα ποιήματα. Με τη συλλογή Επέκεινα που ακολουθεί, γίνονται ξεκάθαρα τα χαρακτηριστικά της ποίησής της. Η ποιήτρια καλλιεργεί σε βάθος μια προσωπική ποιητική ευαισθησία, αφομοιώνοντας δημιουργικά τις λογοτεχνικές αναζητήσεις του 19ου και του 20ού αιώνα. Το έργο της χαρακτηρίζεται από αγωνία και συμπάθεια για τον Άνθρωπο, ενώ ο υπερβατικός και ερμητικός λόγος της, κράμα κυριολεξίας και μεταφορικής διατύπωσης, αποτυπώνει, άλλοτε με οιμωγή, άλλοτε με χιούμορ, γνήσιες εμπειρίες, προσωπικές και συλλογικές. Τέλος στα κείμενα της Λαϊνά διακρίνεται μια βαθύτερη και ευρύτερη αντίληψη για την ποίηση, που δεν περιορίζει την άσκησή της αποκλειστικώς και μόνον σε ποιήματα, αλλά υπεισέρχεται και σε άλλα είδη λόγου, όπως ο θεατρικός. Η κριτική διέκρινε στο έργο της εκλεκτικές συγγένειες με τη Βιρτζίνια Γουλφ.

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., ΠΟ.Θ.Ε.Γ.

Δ' Θριαμβικό

Άλλο βιογραφικό

Η Μαρία Λαϊνά γεννήθηκε στην Πάτρα το 1947. Σπούδασε νομικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εργάστηκε ως κειμενογράφος, μεταφράστρια, επιμελήτρια εκδόσεων, script writer σε τηλεοπτικές εκπομπές και ταινίες. Ήταν παραγωγός, επιμελήτρια και παρουσιάστρια σε εκπομπές της ελληνικής ραδιοφωνίας με λογοτεχνικά θέματα. Δίδαξε επί 15ετία την ελληνική γλώσσα και λογοτεχνία σε αμερικάνικα κολέγια. Ποιήματά της έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά, γερμανικά, σουηδικά, φιλανδικά, βουλγαρικά, εβραϊκά και σε άλλες γλώσσες. Το 1993 τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο ποίησης για την ποιητική της συλλογή, "Ρόδινος φόβος". Η μετάφραση στα Γερμανικά της ίδιας συλλογής απέσπασε το βραβείο της Πόλης του Μονάχου. Το 1996 επίσης τιμήθηκε με το βραβείο Καβάφη και το 1998 με το βραβείο Μαρία Κάλλας του Γ΄ προγράμματος της ελληνικής Ραδιοφωνίας. Το 2014 τιμήθηκε με το Βραβείο του Ιδρύματος Κώστα & Ελένης Ουράνη για το σύνολο του έργου της.

Πηγή: Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Θυμάσαι τι είναι ποίηση;
Σε τόπο ξερό
Μικτή τεχνική