Μάρρα Ειρήνη (1943-1998)

Ειρήνη Μάρρα

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1943. Ακολούθησε εμπορικές σπουδές και γαλλική φιλολογία. Έκανε την πρώτη της εμφάνιση στα γράμματα στα δεκαεφτά της χρόνια με μια μελέτη για την παιδική λογοτεχνία και συνέχισε γράφοντας ποίηση, διηγήματα και κάνοντας μεταφράσεις. Στον χώρο του παιδικού βιβλίου μπήκε το 1974 με τα Δαντελένια χέρια και συνέχισε με πλήθος βιβλίων, θεατρικών έργων, μεταφράσεων κλασικών παραμυθιών, καθώς και με τη συγγραφή και παρουσίαση ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών εκπομπών με την ενεργό συμμετοχή των παιδιών. Επίσης μετέφρασε Γάλλους συγγραφείς (Βολτέρο, Γκαροντί) καθώς και μεγάλο αριθμό παιδικών βιβλίων. Έχει τιμηθεί με πολλές διακρίσεις και βραβεία. Δίδαξε λογοτεχνία και μυθοπλασία σε σχολεία και σε σεμινάρια.

Η καλλονή με το φιδίσιο κορμί

Τα Χριστούγεννα του Τα Κι Κο

Τα κόκκινα λουστρίνια

Δαίδαλος και Ίκαρος