Μέσκος Μάρκος (1935-2019)

Μέσκος Μάρκος

«[…]κάθε νύχτα χτυπώ τα τείχη σου

μα οι φύλακες δεν μου ανοίγουν. Γυρίζω πίσω κόβω κλαρί

πιάνω τραγούδι να σκεπαστούν τα δάκρυα —τυφλό άλογο περπατώ

και κλαίω μέτωπο στο μέτωπό του.»

Ο Μάρκος Μέσκος γεννήθηκε στην Έδεσσα. Στη γενέτειρά του πέρασε τα παιδικά και μαθητικά του χρόνια. Τη δεκαετία του εξήντα η οικογένειά του μετακόμισε στην Αθήνα, όπου ο Μάρκος φοίτησε στο τμήμα γραφικών τεχνών της Σχολής Δοξιάδη. Εργάστηκε ως γραφίστας σε διαφημιστικά γραφεία, ως ελεύθερος επαγγελματίας κι ως υπεύθυνος εκδόσεων στις Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις της Θεσσαλονίκης. Παράλληλα, εικονογράφησε διάφορες ποιητικές συλλογές, τόσο δικές του όσο και άλλων ποιητών.

Θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους ποιητές της δεύτερης μεταπολεμικής γενιάς.  Ασχολήθηκε με διάφορα είδη λόγου, όπως την πεζογραφία και το δοκίμιο, αλλά εστίασε κυρίως στην ποίηση. Η πρώτη φάση της ποιητικής του δημιουργίας σχετίζεται με τραυματικά ιστορικά βιώματα της δεκαετίας του 1940. Στη δεύτερη φάση, το αίσθημα της νοσταλγίας έρχεται στο προσκήνιο. Η παιδική ηλικία, η φύση και η δημοτική παράδοση αποτελούν τους κεντρικούς άξονες της ποίησής του, άξονες που συχνά διαπλέκονται και αλληλοτροφοδοτούνται. Η έννοια της αντίστασης διατρέχει, επίσης, την ποίησή του, η οποία σταδιακά κατατείνει όλο και περισσότερο στην αφαίρεση. Άλλα χαρακτηριστικά της αποτελούν η εισβολή του ιστορικού χρόνου στον ατομικό χώρο, η οργανική συμπλοκή προσωπικού  και συλλογικού κι η μετουσίωση της τραγικότητας της ζωής σε ποίηση, «ένα από τα ελάχιστα ανεξαργύρωτα είδη του ανθρώπου», όπως ο ίδιος είπε.

Τιμήθηκε με το βραβείο Καβάφη, με το βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του ποιητικού του έργου και με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης.

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., Βικιπαίδεια, Kathimerini.gr

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

I Μνήμη

II Το άλογο

Άλλα βιογραφικά

Γεννήθηκε στην Έδεσσα το 1935. Σπούδασε Γραφικές Τέχνες στην Αθήνα, όπου και εργάστηκε αρκετά χρόνια. Ακολούθως μετακόμισε οτη Θεσσαλονίκη. Ασχολήθηκε κυρίως με την ποίηση, αλλά και με την πεζογραφία και τη φιλολογική μελέτη. Τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Μάρκος Μέσκος γεννήθηκε στην Έδεσσα. Οι γονείς του κατάγονταν από τα χωριά Γραμματίκοβο και Κατράνιτσα. Στη γενέτειρά του πέρασε τα παιδικά και μαθητικά του χρόνια. Τη δεκαετία του εξήντα η οικογένειά του μετακόμισε στην Αθήνα, όπου ο πατέρας άνοιξε μικρό εμπορικό κατάστημα και ο Μάρκος φοίτησε στο τμήμα γραφικών τεχνών της Σχολής Δοξιάδη. Εργάστηκε ως γραφίστας σε διαφημιστικά γραφεία και ως ελεύθερος επαγγελματίας. Από το 1980 και για δύο χρόνια έζησε στην Έδεσσα και ως το 1993 εργάστηκε ως υπεύθυνος εκδόσεων στις Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις της Θεσσαλονίκης. Ποιήματά του δημοσιεύτηκαν σε διάφορα λογοτεχνικά περιοδικά. Το 1995 τιμήθηκε με το βραβείο ποίησης του περιοδικού Διαβάζω για τη συλλογή του Χαιρετισμοί.

Πηγή: Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Ι.Ποίηση

• Πριν από το θάνατο. Θεσσαλονίκη, έκδοση του περιοδικού Νέα Πορεία, 1958.

• Μαυροβούνι. Θεσσαλονίκη, ιδιωτική έκδοση, 1963.

• Τα ανώνυμα. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1971.

• Άλογα στον ιππόδρομο. Αθήνα, Ερμής, 1973.

• Ιδιωτικό νεκροταφείο. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1975.

• Τα ισόβια ποιήματα. Αθήνα, Σημειώσεις, 1977.

• Τα φαντάσματα της ελευθερίας. Αθήνα, Σημειώσεις, 1979.

• Άνθη στο καταραμένο φίδι. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1983.

• Στον ίσκιο της γης. Αθήνα, Ύψιλον, 1986.

• Δώδεκα μάηδες. Έδεσσα, ιδιωτική έκδοση, 1992.

• Χαιρετισμοί. Αθήνα, Ύψιλον, 1995.

• Άνθη στο καταραμένο φίδι. Αθήνα, Νεφέλη, 1998.

ΙΙ.Πεζογραφία

• Παιχνίδια στον παράδεισο. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1978.

• Κομμένη γλώσσα. Αθήνα, Έρασμος, 1979.

ΙΙΙ.Δοκίμια

• Γνωστοί και άγνωστοι. Αθήνα, Έρασμος, 1987.

ΙV. Συγκεντρωτικές εκδόσεις

• Μαύρο δάσος (1958-1980). Αθήνα, Ύψιλον, 1981.

• Διαλογή (από τις συλλογές Μαυροβούνι και Άλογα στον ιππόδορμο). Αθήνα, Μουσικός Άυγουστος, 1981.

• Τα δέοντα. Έδεσσα, έκδοση Δήμου Έδεσσας, 1990.

• Μαύρο δάσος (ποιήματα 1958-1986). Αθήνα, Νεφέλη, 1999.

ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΒΙ

ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ