Μίγγας Δημήτρης (1951 - )

Δημήτρης Μίγγας

Ο ποιητής και πεζογράφος Δημήτρης Μίγγας γεννήθηκε το 1951. Από το 1995 ζει στη Θεσσαλονίκη. Εργάστηκε ως καθηγητής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Ποιήματά του δημοσιεύτηκαν για πρώτη φορά το 1991 στο περιοδικό «Εντευκτήριο». Το 1999 εκδόθηκε η συλλογή διηγημάτων του με τίτλο Των κεκοιμημένων. Για το βιβλίο αυτό τιμήθηκε το 2000 με το βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου πεζογράφου του περιοδικού Διαβάζω. Ακολούθησε το μυθιστόρημά του Σπάνια χιονίζει στα νησιά, η συλλογή διηγημάτων με τίτλο Της Σαλονίκης μοναχά…, Στα ψέματα παίζαμε! Το μυθιστόρημα Σπάνια χιονίζει στα νησιά μεταφράστηκε στα ιταλικά και κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη του 2004 από τις εκδόσεις Crocetti Editore με τίτλο Sulle isole non nevica mai, ενώ το μυθιστόρημα Στα ψέματα παίζαμε! κυκλοφόρησε το 2006 στα σέρβικα από τις εκδόσεις Geopoetika με τίτλο Samo smo se igrali! και τον Αύγουστο του 2007 το ισπανικό INSTITUT DEL CINEMA CATALA, S.A. απέκτησε το δικαίωμα να το διασκευάσει σε σενάριο. Ακολούθησαν τα μυθιστορήματά του: Τηλεμάχου Οδύσσεια (2007), Πλωτά νησιά (2012) και Έρως ανίατος (2015). Διηγήματά του έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά και κινέζικα.

Ποιήματα και πεζά κείμενά του έχουν δημοσιευτεί στα περιοδικά: «Εντευκτήριο», «Πόρφυρας», «Ακτή», «Εξώπολις», «Ποίηση», «Νέα Εστία», «Διαβάζω», «Πλανόδιον», «Αναλόγιο», «Το δέντρο», «Φράση», «Πίερος», «Οδός Πανός», καθώς και στα ξενόγλωσσα “Atelier du roman”, “Mondo Greco”,” Hellenic Quarterly”. Επίσης διηγήματά του έχουν δημοσιευτεί στις εφημερίδες: «Ελευθεροτυπία», «Καθημερινή», «Μακεδονία», «Το Βήμα», «Η Αυγή», «Αγγελιοφόρος».

Στα έργα του, όπως λέει ο ίδιος, πασχίζει να συνταιριάξει τη φαντασία με την πραγματικότητα, το όνειρο με την κανονική ζωή, τη ζωή με τον θάνατο.

Η τρίπλα των ονείρων

Έρως ανίατος

Πλωτά νησιά

Τηλέμαχου Οδύσσεια