Μόντης Κώστας (1914-2004)

Μόντης Κώστας

Γεννήθηκε στην Αμμόχωστο. Αποφοίτησε από το Παγκύπριο Γυμνάσιο Λευκωσίας και σπούδασε νομική και οικονομικές επιστήμες στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μετά από άρνηση της κυπριακής κυβέρνησης να του επιτρέψει να ασκήσει τη δικηγορία στο νησί, εργάστηκε ως ιδιωτικός υπάλληλος, δημοσιογράφος, καθηγητής σε σχολεία της Λευκωσίας και της Μόρφου, γενικός γραμματέας της Εμποροβιομηχανικής Ομοσπονδίας Κύπρου και διευθυντής του Τμήματος Τουρισμού (1961-1976). Δραστηριοποιήθηκε πολιτικά ως καθοδηγητής της Ε.Ο.Κ.Α. στην επαρχία Λευκωσίας.

Στον χώρο της λογοτεχνίας ασχολήθηκε με την ποίηση, την πεζογραφία και το θέατρο. Αντιπρόεδρος και πρόεδρος της Εθνικής Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών Κύπρου. Μεταξύ των άλλων βραβείων ο Μόντης είχε προταθεί για το Νόμπελ Λογοτεχνίας, ενώ το 2000 ανακηρύχθηκε μέλος της Ακαδημίας Αθηνών.

Γράφει ο Μιχάλης Πιερής: «Στο πολυδύναμο έργο του έχει καταγραφεί κάθε κραδασμός του νησιού: ερωτικός, κοινωνικός, πολιτικός· έχουν αποτυπωθεί όλα τα νοήματα του κόσμου της Κύπρου, είτε ως ρυθμός, είτε ως όνειρο, είτε ως βλέμμα, είτε ως γεύση. Πρόκειται για μιαν ανεπανάληπτη δυναμική αναμέτρηση με την παράδοση, που έχει επιτρέψει στο έργο αυτό να εκφράσει, με οργανικά νεοτερικές μορφές, το πολυδιάστατο έστω και αλλοτριωμένο εν πολλοίς πρόσωπο της νεότερης κυπριακής πραγματικότητας.

Ο Κώστας Μόντης, γνήσια ανατρεπτικός ποιητής, τόσο στις πολύστιχες συνθέσεις του […], όσο και στις ακαριαίες «Στιγμές» του, έχει αμφισβητήσει ουσιαστικά το καθιερωμένο, το κανονικό, το νενομισμένο. Ανακαλύπτοντας και αποκαλύπτοντας το αυθεντικό ποιητικό του πρόσωπο, αποτύπωσε με απλότητα και σοφία, αλλά και με ιδιότυπη χάρη, το κατακερματισμένο πρόσωπο της σύγχρονης ζωής και εμπλούτισε τη νεοελληνική αλλά και την ευρωπαϊκή λογοτεχνία με το ποιητικό απόσταγμα μιας πλούσιας βιοτικής εμπειρίας, τόσο σε ιδιωτικό όσο και σε εθνικό επίπεδο. Αξιοποίησε δημιουργικά όλο τον πλούτο της γλωσσικής, ιστορικής και πολιτισμικής παράδοσης του μείζονος ελληνισμού και περιχαράκωσε μέσα στο έργο του, με πρωτόφαντη ποιητική δύναμη, τον ανεξάληπτο χαρακτήρα των ριζιμιών άξιων της Ρωμιοσύνης.»

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ. ΠΟ.Θ.Ε.Γ.

Νύχτες

Εκτενέστερο βιογραφικό

Γεννήθηκε στην Αμμόχωστο της Κύπρου. Σπούδασε Νομικά και Πολιτικές και Οικονομικές Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο των Αθηνών. Στο έργο του απεικονίζονται τα σπουδαιότερα ιστορικά γεγονότα (αγγλοκρατία, εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας 1955-1959, πολιτικά και πολεμικά δρώμενα της δεκαετίας 1960-1970, πραξικόπημα και τουρκική εισβολή, εξελίξεις μετά το 1974) και ο ιδιαίτερος τρόπος ζωής και σκέψης του σύγχρονου Κυπρίου, με τη μέθοδο του υπαινιγμού και της πικρής ειρωνείας. Έργα: Minima (Λευκωσία '46), Τα τραγούδια της ταπεινής ζωής (Λευκωσία '54), Αγνώστῳ ανθρώπῳ (Λευκωσία '62), Ποίηση (Λευκωσία '62), Εξ ιμερτής Κύπρου (Λευκωσία '69). Ανθολόγηση από τις «Στιγμές» (Αθήνα 1978) κ.ά.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο β' λυκείου

Ο Κώστας Μόντης του Θεοδούλου γεννήθηκε στην Αμμόχωστο. Αποφοίτησε από το Παγκύπριο Γυμνάσιο Λευκωσίας και σπούδασε νομική και οικονομικές επιστήμες στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μετά από άρνηση της κυπριακής κυβέρνησης να του επιτρέψει να ασκήσει τη δικηγορία στο νησί, εργάστηκε ως ιδιωτικός υπάλληλος, δημοσιογράφος, καθηγητής σε σχολεία της Λευκωσίας και της Μόρφου, γενικός γραμματέας της Εμποροβιομηχανικής Ομοσπονδίας Κύπρου και διευθυντής του Τμήματος Τουρισμού (1961-1976). Δραστηριοποιήθηκε πολιτικά ως καθοδηγητής της Ε.Ο.Κ.Α. στην επαρχία Λευκωσίας. Παντρεύτηκε την Έρση Κωνσταντίνου με την οποία απέκτησε τρεις γιους και μια κόρη. Στον χώρο της λογοτεχνίας ασχολήθηκε με την ποίηση, την πεζογραφία και το θέατρο. Ιδρυτής του πρώτου επαγγελματικού θεάτρου της Κύπρου μαζί με τους Αχ.Λυμπουρίδη και Φ.Μουσουλίδη (Λυρικόν, 1942) και εκδότης του περιοδικού Θέατρο (1944), εξέδωσε επίσης τις εφημερίδες Ελευθέρα Φωνή (1946) και Εμπορική (1960 μαζί με τον Π.Μπενάκη) και τα οικονομικά περιοδικά The Cyprus Chamber of Commerce Journal (1946) και Cyprus Trade Journal (1952).Συνεργάστηκε με τις εφημερίδες Ελευθερία (στην οποία ήταν και ανταποκριτής μαζί με τον Ιερ.Κυκκώτη κατά τη διάρκεια των σπουδών του στην Ελλάδα), Έθνος και Νέα, το Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου και το περιοδικό Times of Cyprus, ενώ υπήρξε ιδρυτικό μέλος του περιοδικού Πνευματική Κύπρος (1960). Αντιπρόεδρος και πρόεδρος της Εθνικής Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών Κύπρου, τιμήθηκε με το βραβείο ποίησης (1968), το κρατικό βραβείο Κύπρου (1973 για τη συνολική προσφορά του), το Α’ κυπριακό κρατικό βραβείο ποίησης (1976), το Α’ κυπριακό κρατικό βραβείο μυθιστορήματος (1979) και τον τίτλο Poete Laureate.

Πηγή: Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Ι.Πεζογραφία

Γκαμήλες κι άλλα διηγήματα

• Ταπεινή ζωή