Πάνου Γιάννης (1943-1998)

Πάνου Γιάννης

«Αν γελάσεις μ’ αυτή τη σκέψη και αδιαφορώντας για τις συνέπειες σηκώσεις πιο πολύ το ύφασμα, τότε θα δεις την πίσω όψη του παραμυθιού, χαμένη τη μαγεία των χρωμάτων, την τεχνική ξεμπροστιασμένη, όλο κόμπους και στηρίγματα και μεγάλες βελονιές»

Ο Γιάννης Πάνου (Παναγιωτόπουλος) είναι από τις πιο διακριτικές παρουσίες στη σύγχρονη ελληνική πεζογραφία. Γεννήθηκε στην Τρίπολη. Σπούδασε πολιτικός μηχανικός στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης, αλλά δεν πήρε ποτέ το δίπλωμά του, αφού στράφηκε στη λογοτεχνία. Αρχικά, έζησε και συνδέθηκε δυνατά με την πόλη της Θεσσαλονίκης,  αλλά στη συνέχεια εγκαταστάθηκε στην Αθήνα, όπου έζησε και εργάστηκε μέχρι τον θάνατό του.

Στα γράμματα εμφανίζεται για πρώτη φορά στην ομαδική αντιδικτατορική έκδοση "Νέα Κείμενα". Αργότερα κυκλοφόρησε το μυθιστόρημά του " ...από το στόμα της παλιάς Remington...", το οποίο διατρέχει την ελληνική κοινωνία για μία ολόκληρη πεντηκονταετία (1910-1960). Το βιβλίο αυτό δέχτηκε εγκωμιαστικές κριτικές, κυκλοφόρησε σε διαδοχικές εκδόσεις και τείνει να περιβληθεί την αχλύ ενός μύθου.

Ο συγγραφέας συνεργάστηκε επίσης με το περιοδικό "Το Τέταρτο", ξεναγώντας τους αναγνώστες στην πόλη του, την Τρίπολη, με έναν δικό του ιδιόμορφο τρόπο.

To 1998, μετά από παύση πολλών ετών, κυκλοφόρησε το δεύτερο βιβλίο του η "Ιστορία των μεταμορφώσεων", το οποίο προκάλεσε θαυμασμό, αμηχανία και γνώρισε εκδοτική επιτυχία. Το βιβλίο αναφέρεται σε μια περιπλάνηση στον χρόνο, στις ιδέες, στη μορφή και στη γνώση. Οι κριτικές ήταν και πάλι εγκωμιαστικές: "...από τις σημαντικές στιγμές του Ελληνικού μυθιστορήματος...". Έτσι, ο κριτικός λόγος αναγνώρισε στο πρόσωπό του Γιάννη Πάνου έναν σημαντικό Έλληνα συγγραφέα.

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., oanagnostis.gr

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

...από το στόμα της παλιάς Remington...

Άλλα βιογραφικά

Γεννήθηκε στην Τρίπολη της Αρκαδίας και σπούδασε πολιτικός μηχανικός στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης. Στην πόλη της Θεσσαλονίκης με την οποία συνδέθηκε έζησε μέχρι το 1986, οπότε εγκαταστάθηκε στην Αθήνα. Εμφανίστηκε στα γράμματά μας το 1971 στην ομαδική αντιδικτατορική έκδοση Νέα Κείμενα. Έργα του: ...από το στόμα της παλιάς Remington..., μυθιστόρημα (1981) και Ιστορία των Μεταμορφώσεων, μυθιστόρημα (1988).

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Γιάννης Πάνου (Παναγιωτόπουλος) είναι από τις πιο διακριτικές παρουσίες στη σύγχρονη ελληνική πεζογραφία. Γεννήθηκε το 1943 στην Τρίπολη. Οι γονείς του ήταν από τα Δολιανά. Σπούδασε πολιτικός μηχανικός στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης, αλλά δεν πήρε ποτέ το δίπλωμά του αφού στράφηκε στη λογοτεχνία. Έζησε και συνδέθηκε δυνατά με την πόλη της Θεσσαλονίκης μέχρι το 1986. Στη συνέχεια εγκαταστάθηκε στην Αθήνα όπου έζησε και εργάστηκε μέχρι τον θάνατό του. Το 1971 εμφανίζεται για πρώτη φορά στην ομαδική αντιδικτατορική έκδοση "Νέα Κείμενα". Τον Μάιο του 1981 κυκλοφόρησε το μυθιστόρημά του " ...από το στόμα της παλιάς Remington...". Το μυθιστόρημα διατρέχει την ελληνική κοινωνία για μία ολόκληρη πεντηκονταετία (1910-1960). Το βιβλίο αυτό δέχτηκε εγκωμιαστικές κριτικές (Δ. Μαρωνίτης, κ.ά), κυκλοφόρησε σε διαδοχικές εκδόσεις και τείνει να περιβληθεί την αχλύ ενός μύθου. Ο συγγραφέας συνεργάστηκε επίσης με το περιοδικό "Το Τέταρτο", ξεναγώντας τους αναγνώστες στην πόλη του την Τρίπολη, με ένα δικό του ιδιόμορφο τρόπο με το κείμενό του "Τρίπολη, μια περιήγηση" (περ. Τέταρτο, τ. 20, 1986). To 1998, μετά από παύση πολλών ετών, κυκλοφόρησε το δεύτερο βιβλίο του η "Ιστορία των μεταμορφώσεων", το οποίο προκάλεσε θαυμασμό και αμηχανία. Παράλληλα γνώρισε εκδοτική επιτυχία. Το βιβλίο αναφέρεται σε μια περιπλάνηση στον χρόνο, στις ιδέες, στη μορφή και στη γνώση. Οι κριτικές είναι και πάλι εγκωμιαστικές: "...από τις σημαντικές στιγμές του Ελληνικού μυθιστορήματος...". Λίγο αργότερα, τον Οκτώβριο του 1998, ο Γιάννης Πάνου πέθανε σε ηλικία 55 χρονών. Ο κριτικός λόγος αναγνώρισε στο πρόσωπό του έναν σημαντικό Έλληνα συγγραφέα.

2018 .... Από το στόμα της παλιάς Remington, Εκδόσεις Καστανιώτη

1998 Από το στόμα της παλιάς Remington, Εκδόσεις Καστανιώτη

1998 Ιστορία των μεταμορφώσεων, Εκδόσεις Καστανιώτη

1983 Από το στόμα της παλιάς Remington..., Ύψιλον