Παπαδίτσας Δ. Π. (1924-1987)

Παπαδίτσας Δ. Π.

Γεννήθηκε στη Σάμο το 1924. Σπούδασε ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, όπου το 1958 ανακηρύχτηκε διδάκτορας.

Τιμήθηκε με το κρατικό Βραβείο Ποίησης το 1964 και το 1981. Εκτός από την ποίηση ασχολήθηκε με τη λογοτεχνική μετάφραση, σε συνεργασία με τη συγγραφέα Ελένη Λαδιά. Ποιήματά του μεταφράστηκαν στα αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, φλαμανδικά, ουγγρικά, πολωνικά και ρώσικα.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου, Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Βλαδίμηρε

Άλλα βιογραφικά

Γεννήθηκε στη Σάμο το 1924. Σπούδασε Ιατρική. Από νωρίς ασχολήθηκε με την ποίηση. Στην πρώτη του συλλογή (1943) κινείται στον χώρο ενός μετριοπαθούς υπερρεαλισμού, σύμφωνα με το πνεύμα της εποχής εκείνης. Στα νεότερα έργα του πλησιάζει σε μια ποίηση πιο «παραδοσιακή» με λιτότητα και εγκράτεια στον λόγο, που αποκτά έτσι μεγαλύτερη αμεσότητα. Έργα του: Το φρέαρ με τις φόρμιγγες (1943), Εντός παρενθέσεως (α' σειρά 1945· β' σειρά 1949), Η περιπέτεια (1951), Το παράθυρο (1955), Νυχτερινά (1956), Ουσίες (1959). Συγκεντρωμένη έκδοση: Ποίηση 1 (1963). Ποίηση 2 (1975). Τελευταία του συλλογή: Δυοειδής λόγος (1980). Έχει τιμηθεί με το κρατικό Βραβείο Ποίησης το 1964 και το 1981.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Δημήτρης Παπαδίτσας γεννήθηκε στη Σάμο. Ο πατέρας του ήταν στρατιωτικός. Σπούδασε ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, όπου το 1958 ανακηρύχτηκε διδάκτορας. Τις σπουδές του συνέχισε στο Μόναχο, όπου ειδικεύτηκε στην ορθοπεδική. Εργάστηκε ως γιατρός σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Το 1976 εγκαταστάθηκε στην Αθήνα και εργάστηκε σε ίδρυμα Αναπήρων. Υπήρξε συνιδρυτής του περιοδικού Πρώτη Ύλη (1958-1959) μαζί με τον Ε.Χ. Γονατά και συνεργάστηκε με τα λογοτεχνικά περιοδικά Νεανική Φωνή, Νέα Εστία, Ο Στόχος, Ευθύνη κ.α. Την πρώτη του επίσημη εμφάνιση στον χώρο της λογοτεχνίας πραγματοποίησε το 1943 με την ποιητική συλλογή Το φρέαρ με τις φόρμιγγες. Στα πρώτα του ποιητικά βήματα ο Παπαδίτσας προσπάθησε να εκφράσει την αγωνία του για μια αναμόρφωση του κόσμου, μέσα αντισυμβατικές γλωσσικές και θεματικές επιλογές και με επιρροές από το ρεύμα του υπερρεαλισμού και την αρχαιοελληνική προσωκρατική φιλοσοφία. Στην πορεία του προς την ωριμότητα οδηγήθηκε προς μια απόπειρα γεφύρωσης του χάσματος ανάμεσα στην γήινη πραγματικότητα και το ποιητικό σύμπαν, μέσω ενός ενορατικού λόγου και με επιρροές από τον ρομαντισμό του Holderlin. Από τις ποιητικές συλλογές του αναφέρουμε τη συγκεντρωτική έκδοση Ποίηση Ι (Α΄ Κρατικό Βραβείο Ποίησης 1963), τον Δυοειδή λόγο (Α΄ Κρατικό Βραβείο Ποίησης 1980) και την Ασώματη (Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών 1983) Εκτός από την ποίηση ασχολήθηκε με τη λογοτεχνική μετάφραση, σε συνεργασία με τη συγγραφέα Ελένη Λαδιά. Ποιήματά του μεταφράστηκαν στα αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, φλαμανδικά, ουγγρικά, πολωνικά και ρώσικα.

Πηγή: Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Ι.Ποίηση

• Το φρέαρ με τις φόρμιγγες. Αθήνα, 1943.

• Εντός παρενθέσεωςΙ. 1945.

• Εντός παρενθέσεωςΙΙ. 1949.

• Η περιπέτεια · Σχέδιο για ελεύθερη σύνθεση. 1951.

• Η περιπέτεια. 1953.

• Το παράθυρο. 1955.

• Νυχτερινά. Αθήνα, 1956.

• Ουσίες. Αθήνα, 1959.

• Ουσίες Β΄. Αθήνα, Πρώτη Ύλη, 1961.

• Ποίηση 1. Αθήνα, Πρώτη Ύλη, 1963.

• Εν Πάτμω. Αθήνα, Πρώτη Ύλη, 1964.

• Εν Πάτμω και δύο ερμηνείες. Αθήνα, Πρώτη Ύλη, 1966.

• Όπως ο Ενδυμίων· Ποιήματα. Αθήνα, Πρώτη Ύλη, 1970.

• Διάρκεια και ενδεκάτη παραλλαγή. Αθήνα, Οι εκδόσεις των Φίλων, 1972.

• Ποίηση 2. Αθήνα, Οι εκδόσεις των Φίλων, 1974.

• Εναντιοδρομία. Αθήνα, Οι εκδόσεις των Φίλων, 1977.

• Δυοειδής λόγος. Αθήνα, Οι εκδόσεις των Φίλων, 1980.

• Η Ασώματη. Αθήνα, Γνώση, 1983.

• Το προεόρτιον. Αθήνα, Στιγμή, 1986.

• Ποίηση. Αθήνα, Αστρολάβος/Ευθύνη, 1997.

ΙΙ.Δοκίμιο

• Ως δι’ εσόπτρου· Σκέψεις και αποσπάσματα – σχεδιάσματα - απαντήσεις. Αθήνα, Imago/Στοχασμός, 1983.

ΙΙΙ.Μετάφραση

• Γκολλ Ιβάν, Traumkraut. 1959.

• Ορφικοί ύμνοι. 1984.

• Ομηρικοί ύμνοι.1985.