Πούλιος Λευτέρης (1944-)

Πούλιος Λευτέρης

«Έζησα τη θλιμμένη γη και φωτογράφισα

στα ακρογιάλια της την αιώνια γέννηση

της Αφροδίτης.»

O ποιητής Λευτέρης Πούλιος γεννήθηκε στην Aθήνα το 1944. Εμφανίστηκε στα γράμματα πρώιμα το 1961, με τη δημοσίευση ποιήματός του στην εφημερίδα Αυγή. Η ουσιαστική του όμως παρουσία εγκαινιάστηκε το 1969 με τη συλλογή Ποίηση, με πρόλογο του Φώντα Κονδύλη. Έτσι, ανήκει στη «Γενιά του ‘70», λογοτεχνικός όρος που αναφέρεται στους λογοτέχνες που άρχισαν να εκδίδουν έργα τους τη δεκαετία του 1970, ιδιαίτερα προς το τέλος της Επταετίας (1967-1974) και τα πρώτα χρόνια της Μεταπολίτευσης.

Συμμετείχε, παράλληλα, στην έκδοση των Νέων Κειμένων, των Έξι Ποιητών και της Κατάθεσης ’73. Συνεργάστηκε με τα περιοδικά Τραμ, Χρονικό κ.ά.

Ο ίδιος γράφει για τον τρόπο της δουλειάς του:  «Τα ποιήματα γράφονται με έμπνευση. Βέβαια, το αρχικό γράψιμο είναι μόνον η πρώτη ύλη· μετά, το δουλεύω ξανά και ξανά - πάνω από δέκα φορές. Θέλω να δω τον τρόπο που λειτουργεί το θέμα, αν οι λέξεις είναι αρμονικές,  τι θα πετάξω και τι θα κρατήσω. Όμως, χωρίς την έμπνευση δεν μπορεί να γίνει τίποτε. Η ποίηση είναι ένας σπινθήρας που ανάβει κι ύστερα σβήνει. Αν δεν υπάρχει πάλι αυτό το ράβε-ξήλωνε δεν μπορεί να βγει οτιδήποτε καλό. Αν ξανατύπωνα τις συλλογές μου, δεν θα αφαιρούσα ποιήματα· πιθανόν να ξαναδούλευα ορισμένα. Αν και, όταν ένα παλιό γνωστό ποίημα εμφανίζεται ξανά σε άλλη μορφή, είναι δύσκολο να γίνει αποδεκτό από όσους ήδη το ξέρουν.»

Πηγές: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ, anemourion.blogspot, Βικιπαίδεια

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

1. Δρόμοι

2. Καλοκαίρι του '78

Άλλο βιογραφικό

O ποιητής Λευτέρης Πούλιος γεννήθηκε στην Aθήνα το 1944. Εμφανίστηκε στα γράμματα πρώιμα το 1961, με τη δημοσίευση ποιήματός του στην εφημερίδα "Αυγή". Η ουσιαστική του όμως παρουσία εγκαινιάστηκε το 1969 με τη συλλογή "Ποίηση", με πρόλογο του Φώντα Κονδύλη. Συμμετείχε στην έκδοση των "Νέων κειμένων", των "Έξι ποητών" και της "Κατάθεσης ’73". Συνεργάστηκε με τα περιοδικά "Ακτή", "Ausblicke", "Τραμ", "Χρονικό" κ.ά. Ποιήματά του έχουν μεταφραστεί στα αγγλικά, ιταλικά, ρωσικά, γαλλικά και τσέχικα.

Πηγή: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ

2008 Η κρυφή συλλογή, Κέδρος