Πρεβέρ Ζακ (1900-1977)

Ζακ Πρεβέρ

«Με κιμωλίες όλων των χρωμάτων,

πάνω στο μαυροπίνακα της δυστυχίας

ζωγραφίζει το πρόσωπο της ευτυχίας

Ο Ζακ Πρεβέρ ήταν Γάλλος ποιητής και σεναριογράφος. Υπήρξε πολυσχιδής προσωπικότητα των γαλλικών γραμμάτων, με ιδιαίτερη συνεισφορά στον χώρο της ποίησης και του θεάτρου.

Κατά τη διάρκεια των σχολικών του χρόνων στο Παρίσι έδειξε ιδιαίτερη αγάπη για το θέατρο, την οποία του καλλιέργησε ο πατέρας του που υπήρξε κριτικός θεάτρου. H μητέρα του, ταυτόχρονα, του μετέδωσε την αγάπη για το διάβασμα. Ολοκληρώνοντας την υποχρεωτική εκπαίδευση στα 15 του, δε συνέχισε τις εγκύκλιες σπουδές του, καθώς δεν έβρισκε ελκυστικό το σχολείο της εποχής και εργάστηκε σε γνωστό γαλλικό πολυκατάστημα. Λίγο αργότερα υπηρέτησε ως στρατιώτης στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Το 1925 εντάχθηκε στο κίνημα των σουρεαλιστών, από το οποίο όμως στη συνέχεια αποσύρθηκε, ασκώντας κριτική στον πατέρα του Υπερρεαλισμού, Αντρέ Μπρετόν. Η δημοσίευση της πρώτης ποιητικής του συλλογής Κουβέντες του εξασφάλισε μεγάλη επιτυχία, πουλώντας δυο εκατομμύρια αντίτυπα. Σύμφωνα με έγκυρους μελετητές, τον κατέταξε ανάμεσα στους αντιπροσωπευτικότερους Γάλλους ποιητές των μέσων του 20ου αι.

Η ποίησή του, λιτή και κατανοητή, βρίθει από ευφυή λογοπαίγνια και εκπληκτικές μεταφορές. Συχνά πολιτικά στρατευμένη, άλλοτε με τόνους τρυφερότητας κι άλλοτε με αποχρώσεις καταδίκης της ανθρώπινης καταπίεσης, μιλά μεταξύ άλλων για την αναζήτηση της ελευθερίας, της αγάπης και της ευτυχίας.

Πολλά ποιήματά του μελοποιήθηκαν και τραγουδήθηκαν από γνωστούς τραγουδιστές. Παράλληλα, ασχολήθηκε και με την παραγωγή ταινιών, συνέγραψε θεατρικά έργα και σενάρια για ταινίες πρωτοπόρων σκηνοθετών, όπως ο Ζαν Ρενουάρ και ο Μαρσέλ Καρνέ.

Το έργο του θεωρείται διαχρονικό, επίκαιρο και άσκησε μεγάλη επιρροή στην κατοπινή ποίηση. Ποιήματά του μεταφράστηκαν σε πολλές ξένες γλώσσες και διδάσκονται σε σχολεία σε ολόκληρο τον κόσμο. Δεν είναι τυχαίο, λοιπόν, ότι χαρακτηρίστηκε από τον επιστήθιο φίλο του, τον Πικάσο, ως ‘’ζωγράφος της γαλλικής σύγχρονης ποίησης‘’.

Πηγές: Encyclopedia of World Biography, Βικιπαίδεια, fractalart.gr

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

Βγαίνοντας από το σχολειό

Άλλο βιογραφικό

Γάλλος ποιητής. Συνδέθηκε αρχικά με το υπερρεαλιστικό κίνημα, αλλά αποχώρησε από την ομάδα των υπερρεαλιστών το 1930. Εργάστηκε ως ηθοποιός, όμως διακρίθηκε περισσότερο ως σεναριογράφος. Οι κυριότερες ποιητικές του συλλογές είναι: Κουβέντες (1945), Ιστορίες (1946), Θέαμα (1951), Γράμματα απ' τα νησιά Μπαλαντάρ (1952), Βροχή και τον καλό καιρό (1955) κ.ά.

Βροχή και λιακάδα

Είσοδοι και έξοδοι