Ψαραύτη Λίτσα (1936-)

Λίτσα Ψαραύτη

Γεννήθηκε στη Σάμο το 1936. Σπούδασε την αγγλική γλώσσα και εργάστηκε στο προξενείο και το μεταφραστικό τμήμα της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Αθήνα. Όταν ανακάλυψε ότι ήθελε ν’ αφοσιωθεί στο διάβασμα και στο γράψιμο για να έρθει κοντά στα παιδιά και στον κόσμο τους, άφησε τη δουλειά της στην Αμερικανική Πρεσβεία και ρίχτηκε στην περιπέτεια της γραφής. Η αρχαιότητα, η πρόσφατη ελληνική ιστορία, η εφηβική ηλικία και τα προβλήματα των νέων, η επιστημονική φαντασία, η διαμόρφωση οικολογικής συνείδησης, η περιπέτεια και η μαγεία των ταξιδιών καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος των θεμάτων με τα οποία ασχολείται στα βιβλία της. Έχει τιμηθεί με πολλά ελληνικά αλλά και διεθνή βραβεία, ενώ έχει λάβει σημαντικές κριτικές για τα έργα της.

Το περιβόλι του Σαμίχ

Ο Θωμάς

Ο Κωνσταντής

Άλλα βιογραφικά

Σπούδασε την αγγλική γλώσσα και εργάστηκε ως μεταφράστρια. Έχει γράψει κυρίως μυθιστορήματα. Τα θέματα των βιβλίων της αναφέρονται στις ανθρώπινες σχέσεις, στο οικολογικό πρόβλημα, στην επιστημονική φαντασία, στο ρατσισμό και στην ελληνική ιστορία. Έγραψε τα βιβλία Στα βήματα του Σαμοθήριου, Ανάσες και ψίθυροι του δάσους, Το διπλό ταξίδι, Το αυγό της έχιδνας, Το χαμόγελο της Εκάτης (Κρατικό Βραβείο το 1996) κ.ά.

Πηγή: Ανθολόγιο Λογοτεχνικών κειμένων Ε' - Στ' Δημοτικού

Η Λίτσα Ψαραύτη γεννήθηκε το 1936 στη Σάμο, νησί που με νοσταλγία αναφέρει στα λογοτεχνικά βιβλία της. Εργάστηκε στο προξενείο και το μεταφραστικό τμήμα της Αμερικανικής Πρεσβείας στην Αθήνα. Η αρχαιότητα, η πρόσφατη ελληνική ιστορία, η εφηβική ηλικία και τα προβλήματα των νέων, η επιστημονική φαντασία, η διαμόρφωση οικολογικής συνείδησης, η περιπέτεια και η μαγεία των ταξιδιών καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος των θεμάτων με τα οποία ασχολείται στα βιβλία της.

Το διπλό ταξίδι (1987)

Το αίνιγμα της πέτρινης γενειάδας (1990)

Oι τελευταίοι ήρωες (1991)

Η εξαφάνιση (1992)