Σαββόπουλος Διονύσης (1944-)

Διονύσης Σαββόπουλος

«Πώς να κρυφτείς απ' τα παιδιά

έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα»

Ο Διονύσης Σαββόπουλος είναι  Έλληνας συνθέτης, στιχουργός και τραγουδοποιός. Θεωρείται ο πρωτεργάτης της σχολής των Ελλήνων τραγουδοποιών, οι οποίοι γράφουν μουσική, στίχους και τραγουδούν οι ίδιοι τα τραγούδια τους.

Γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη, όπου και σπούδασε στη Νομική Σχολή. Ωστόσο, μετακόμισε στην Αθήνα και εγκατέλειψε τις νομικές του σπουδές χάριν της Τέχνης. Γνώρισε μεγάλη επιτυχία από τις πρώτες ημέρες του ως μουσικός και σύντομα έγινε πολύ δημοφιλής στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Εξέδωσε 15 κύκλους τραγουδιών, που κυκλοφορούν παντού όπου υπάρχει Ελληνισμός. Έγραψε, επίσης, μουσική για το θέατρο και τον Κινηματογράφο, ενώ είχε κατά καιρούς δικές του σειρές εκπομπών, τόσο στην τηλεόραση όσο και στο ραδιόφωνο. Παράλληλα, εξέδωσε τέσσερα βιβλία με στίχους, παρτιτούρες και κείμενά του. Το Τμήμα Φιλολογίας του ΑΠΘ τον ανακήρυξε επίτιμο διδάκτορά του τιμώντας τον για το έργο του.

Ως τραγουδοποιός είχε συνδυάσει τη μουσική Αμερικανών μουσικών, όπως του  Μπομπ Ντίλαν, με μακεδονική λαϊκή μουσική και πολιτικά διεισδυτικούς στίχους. Ο ίδιος μιλώντας για τη σχέση του με τη μουσική, έχει δηλώσει τα εξής:  «Mα η μουσική μόνο νότες δεν είναι! Eίναι η άλλη ζωή μες στη ζωή, είναι ένα ρίγος, ένα τραύλισμα, καθώς προσπαθείς να διηγηθείς το θαύμα που έχεις δει. Πας να το πεις και κομπιάζεις. H μουσική είναι ο κόμπος που λύνεται.»

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., Βικιπαίδεια, klik.gr

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

Τι έπαιξα στο Λαύριο

Άλλο βιογραφικό

Ο Διονύσης Σαββόπουλος γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη (1944). Εγκατέλειψε τις νομικές του σπουδές χάριν της Τέχνης. Ολιγογράφος. Εξέδωσε 15 κύκλους τραγουδιών σε δίσκους βινυλλίου και ακτίνας. Κυκλοφορούν και στο εξωτερικό, παντού όπου υπάρχει Ελληνισμός. Συνελήφθη και φυλακίστηκε από τη χούντα τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο του 1967. Έγραψε μουσική για το θέατρο και τον Κινηματογράφο (Βραβείο μουσικής για το "Happy Day", το οποίο αρνήθηκε να παραλάβει). Εξέδωσε τέσσερα βιβλία με στίχους, παρτιτούρες και κείμενά του (Ίκαρος 1976, Ιθάκη 1981, 1982, 1984). Είχε κατά καιρούς δικές του σειρές εκπομπών, τόσο στην τηλεόραση όσο και στο ραδιόφωνο.

Προσωπική ιστοσελίδα του Διονύση Σαββόπουλου Προσωπική ιστοσελίδα του Διονύση Σαββόπουλου

Προσωπική σελίδα του Διονύση Σαββόπουλου στο facebook Προσωπική ιστοσελίδα του Διονύση Σαββόπουλου

Βικιπαίδεια Σαββόπουλος, Βικιπαίδεια

Τραγούδια του Διονύση Σαββόπουλου στο stixoi.info Σαββόπουλος, stixoi