Τένισον Άλφρεντ (1809-1892)

Τένισον Άλφρεντ

Γεννήθηκε το 1809 στο Σόμερσμπι της Αγγλίας. Γιος εφημέριου ο Τένισον σπούδασε στο Τρίνιτι Κόλετζ του Καίμπριτζ χωρίς να πάρει πτυχίο και πέρασε δύσκολες μέρες, αντιμετωπίζοντας οικονομικές δυσκολίες και δυσμενείς κριτικές των ποιημάτων του. Στα πρώτα του ποιήματα επηρεάστηκε από τον ρομαντισμό του Βύρωνα και του Κητς. Η φήμη του ως ποιητή, μεγάλωσε στα χρόνια των σπουδών του στο Καίμπριτζ, όπου συνδέθηκε φιλικά με τον Χένρι Χάλαμ. Ο ξαφνικός θάνατος του αγαπημένου του φίλου το 1833, συγκλόνισε τον Τένισον, αλλά και τον παρακίνησε να γράψει μια σειρά ποιημάτων, που θα αποτελούσαν μέρος ενός από τα πιο γνωστά έργα του, του Ιn memoriam.

Περίφημα είναι πολλά από τα σύντομα ποιήματά του, εμπνευσμένα είτε από την ελληνική αρχαιότητα (Ο Οδυσσέας πρωτίστως και ο Τιθωνός), είτε από σύγχρονά του γεγονότα, όπως Η επέλαση της Ελαφράς Ταξιαρχίας αναφερόμενη σε καταστροφική επιχείρηση στη μάχη της Μπαλακλάβας κατά τον Κριμαϊκό πόλεμο.

Μετά από δύο αρνήσεις δέχτηκε τελικά τον τίτλο ευγενείας που του προσφέρθηκε και το 1884 έγινε βαρώνος και μέλος της βουλής των Λόρδων. Ήταν ο πρώτος λογοτέχνης που τιμήθηκε με τίτλο ευγένειας για τα γραπτά του. Το 1850, ήδη διάσημος, ονομάστηκε Poet Laureate (δαφνοστεφής, εθνικός ποιητής), μετά τον θάνατο του Ουέρντσουερθ.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο β' λυκείου, ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ, Βικιπαίδεια

Οδυσσέας

Άλλα βιογραφικά

Άγγλος ποιητής, ο κυριότερος, μαζί με τον Ρόμπερτ Μπράουνινγκ, εκπρόσωπος της βικτωριανής ποίησης (2ο μισό του 19ου αι.). Γιος εφημέριου ο Τένισον σπούδασε στο Τρίνιτι Κόλετζ του Καίμπριτζ και επηρεάστηκε στα πρώτα του ποιήματα από τον ρομαντισμό του Βύρωνα και του Κητς. Αργότερα ξεπέρασε τον ρομαντισμό συμφιλιώνοντάς τον με τη φιλοσοφία και τους βαθύτερους πόθους του αιώνα του. Το 1850 έγινε δαφνοστεφής ποιητής (Poet Laureate) και το 1884 ονομάστηκε λόρδος.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο β' λυκείου

O Alfred Lord Tennyson (1809 -1892) άρχισε να γράφει ποίηση από νεαρή ηλικία. Η φήμη του ως ποιητή, μεγάλωσε στα χρόνια των σπουδών του στο Καίμπριτζ, όπου μια βαθιά φιλία αναπτύχθηκε ανάμεσα σ' αυτόν και τον Χένρι Χάλαμ. Το 1830 εξέδωσε τη συλλογή "Ποιήματα, κυρίως λυρικά", που περιλάμβανε το ποίημα "Μαριάνα". Το 1832 εκδόθηκε άλλος ένας τόμος ποιημάτων του, μεταξύ τους και το "The lady οf Shalott" ("Η δεσποσύνη του Σαλότ"). Ο ξαφνικός θάνατος του αγαπημένου του φίλου το 1833, συγκλόνισε τον Τένισον, αλλά και τον παρακίνησε να γράψει μια σειρά ποιημάτων, που θα αποτελούσαν μέρος ενός από τα πιο γνωστά έργα του, του "Ιn memoriam". Στην ίδια περίοδο ανήκουν και μερικά ποιήματα που θα ενσωματώνονταν στο αγαπημένο του ποίημα, το μελαγχολικό "Maud" ("Μωντ"). Το 1842 εξέδωσε τη συλλογή "Ποιήματα", αναθεώρηση προηγούμενων έργων του μαζί με νέα ποιήματα· ένα από αυτά ήταν και το "Ulysses" ("Οδυσσέας"). Το 1842 εκδόθηκε το πρώτο μακροσκελές ποίημά του "The princess" ("Η πριγκίπισσα") που περιλάμβανε τα γνωστά ως ανεξάρτητα ποιήματα "The splendour falls"· "Tears", "IdIe tears"· "Now sleeps the crimson petal" ("Το μεγαλείο πέφτει"· "Δάκρυα, μάταια δάκρυα"· "Τώρα το κρεμεζί κοιμάται ανθόφυλλο"). Το 1850, ήδη διάσημος, ονομάστηκε Poet Laureate (δαφνοστεφής, εθνικός ποιητής), μετά τον θάνατο του Ουέρντσουερθ. Η περίφημη "Επέλαση της Ελαφράς Ταξιαρχίας" (1855, "Maud and other poems"), επιβεβαίωσε τον τίτλο του εθνικού ποιητή. Τα "Ειδύλλια του βασιλιά" ("Idylls οf the king", 1859) γνώρισαν την άμεση επιτυχία. Το 1889, τρία χρόνια πριν από τον θάνατό του, έγραψε το περίφημο "Crossing the Bar" ("Διασχίζοντας τη Σύρτιδα") στη διάρκεια ταξιδιού στο Νησί του Ουάιτ.

Πηγή: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ

Ποιήματα κυρίως Λυρικά (1830)

Ποιήματα (1842)

Ιn Memoriam (1847)