Τριανταφυλλόπουλος Ν. Δ. (1933-)

Τριανταφυλλόπουλος Ν. Δ.

Ο Ν. (Νίκος) Δ. Τριανταφυλλόπουλος γεννήθηκε το 1933 στο Διδυμότειχο, όπου υπηρετούσε ο πατέρας του ως φιλόλογος. Μεγάλωσε, ωστόσο,  και μένει στη Χαλκίδα. Σπούδασε φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εργάστηκε στη μέση εκπαίδευση, τα τρία πρώτα χρόνια της σταδιοδρομίας του στην Κύπρο. Παράλληλα, ασχολείται με την ποίηση, την πεζογραφία, το δοκίμιο και επιμελείται διάφορα λογοτεχνικά περιοδικά.

Μελέτησε και εξέδωσε το έργο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, του Αλέξανδρου Μωραϊτίδη και του Γιάννη Σκαρίμπα. Χρησιμοποιεί τα λογοτεχνικά ψευδώνυμα Νίκος Γριπονησιώτης, Ευριπίδης Νεγρεπόντης, Λαόνικος Διονυσίου.

Έχει τιμηθεί με Βραβείο Δοκιμίου του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών, το Β΄ Κρατικό Βραβείο Δοκιμίου, το Κρατικό Βραβείο Διηγήματος. Ο «πατριάρχης των παπαδιαμαντικών σπουδών», σύμφωνα με το ψήφισμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, έχει αναγορευτεί σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας του Α.Π.Θ. Το 2018 τιμήθηκε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με το Παράσημο τοῦ Ταξιάρχη τῆς Τιμῆς.

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

Σκαριμπικό αλλιώτικο

Μαθητεία στο «Όνειρο στο κύμα»

Άλλα βιογραφικά

Γεννήθηκε στο Διδυμότειχο το 1933, μεγάλωσε στη Χαλκίδα, όπου είναι μόνιμα εγκατεστημένος, σπούδασε Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εργάστηκε στη Μέση εκπαίδευση. Έργα του: Ποιήματα: Το λαγούμι (1979), Για το θαλασσινό αηδόνι (1984), Το βαθύ πηγάδι ή εκρήξεις συναφών φωτοβολίδων (1989). Πεζά: Τρία θαλασσινά Ειδύλλια (1986), Επισείουσα ανέμου (1989), Λιμενάρχης Ευρίπου (1993), για το οποίο τιμήθηκε το 1994 με το Κρατικό βραβείο διηγήματος, Περίτριμμ' αγοράς Θεσσαλονίκιον (1993), Ανύπαρχτο λιμάνι (1998). Φιλολογικά και άλλα: Διδακτικά δοκίμια για το Λύκειο και το Γυμνάσιο, φιλολογική έκδοση του έργου του Παπαδιαμάντη, έκδοση του έργου του Μωραϊτίδη κ.ά.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Ν. (Νίκος) Δ. Τριανταφυλλόπουλος γεννήθηκε το 1933 στο Διδυμότειχο, όπου υπηρετούσε ο πατέρας του ως φιλόλογος. Πεζογράφος, ποιητής, μελετητής. Μεγάλωσε και μένει στη Χαλκίδα. Σπούδασε φιλολογία στο Παν/μιο Αθηνών, με αρχαιοελληνιστές τον Στυλιανό Κορρέ, Αντώνιο Χατζή, Κων/νο Βουρβέρη και Ιωάννη Σταματάκο. Εργάστηκε από το 1959 ως το 1990 στη μέση εκπαίδευση (τα τρία πρώτα χρόνια στην Κύπρο). Ασχολείται με την έκδοση και τη μελέτη του έργου του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, του Αλέξανδρου Μωραϊτίδη και του Γιάννη Σκαρίμπα. Χρησιμοποιεί τα λογοτεχνικά ψευδώνυμα Νίκος Γριπονησιώτης, Ευριπίδης Νεγρεπόντης, Λαόνικος Διονυσίου.

2018 Ποιος φοβάται τον κύριο επιθεωρητή;, Κουκούτσι

2018 Στους Ευβοϊκούς του ονείρου, manifesto