Τρώιλος Ιωάννης Ανδρέας (περ. 1590 - περ. 1648)

Ο Ιωάννης Ανδρέας Τρώιλος γεννήθηκε γύρω στο 1590 στο Ρέθυμνο και ανήκε σε αστική οικογένεια, πιθανότατα ιταλικής καταγωγής. Ο ποιητής υπηρέτησε ως υπάλληλος του βενετικού κράτους και έζησε μεταξύ Ιταλίας και Κρήτης. Το έργο του Βασιλεύς ο Ροδολίνος είχε ήδη γραφτεί το 1640 και είναι αφιερωμένο στον εύπορο δικηγόρο και έμπορο Θωμά Φλαγγίνη, άνθρωπο με κύρος στη Βενετία και φίλο των γραμμάτων, τον οποίο και αποκαλεί μαικήνα. Ο Ροδολίνος χαρακτηρίζεται από υψηλή αισθητική ποιότητα, περίτεχνο και σύνθετο ύφος και εκφραστική γλώσσα. Το πρότυπο της τραγωδίας αυτής είναι το έργο Il Re Torrismondo του Torquato Tasso, με σημαντικές ωστόσο τροποποιήσεις στη δομή και στο περιεχόμενο. Μετά το 1647-1648 δε διαθέτουμε κάποια πληροφορία για την τύχη του ποιητή.

Βασιλεύς ο Ροδολίνος

Βασιλεύς ο Ροδολίνος