Το ‘‘Παράθυρο’’ στην Αμφιλοχία

Την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2009, μια μέρα πριν τον αγιασμό και την επίσημη έναρξη του νέου σχολικού έτους, ήρθε στην Αμφιλοχία για τους δασκάλους της εκπαιδευτικής μας περιφέρειας το περιοδικό ‘‘Παράθυρο στην εκπαίδευση του παιδιού’’.

Στην καθιερωμένη εκπαιδευτική συνάντηση του Σεπτεμβρίου, είπαμε φέτος να ξεκινήσουμε αυτή τη χρονιά με δραστηριότητες πιο ανάλαφρες, ευχάριστες, δημιουργικές. Ύστερα από συνεννόση και επαφή διαρκείας που χρονολογούνταν από τον περασμένο Νοέμβριο, το θαυμάσιο περιοδικό «Παράθυρο» μπόρεσε να δρομολογήσει μια εξόρμηση στην περιφέρειά μας για να ανταποκριθεί στην πρόσκλησή μας στέλνοντας συνεργάτες του για μια επιμορφωτική δραστηριότητα στον τομέα της αισθητικής αγωγής.
Σκεφτήκαμε, λοιπόν, αντί των άλλων επιμορφωτικών δραστηριοτήτων που απευθύνονται περισσότερα στο λογικο-γνωστικό κομμάτι της εκπαίδευσης, να αφιερώσουμε τη φετινή πρώτη μας συνάντηση στην Αισθητική Αγωγή που παραγκωνίζεται συστηματικά στα σχολεία μας. Ωστόσο, αυτή δεν υπολείπεται σε παιδαγωγική αξία. Είναι γνωστό ότι ο ρόλος της εικαστικής, της μουσικής και της θεατρικής έκφρασης ως μέσο αγωγής είναι μοναδικός και αναντικατάστατος στην ψυχική καλλιέργεια και την ολοκλήρωση της προσωπικότητας του ανθρώπου.
Για το θαυμάσιο περιοδικό και τη συμβολή του στην κατεύθυνση αυτή δεν χρειάζονται, φυσικά, ιδιαίτερες συστάσεις. Τα 10 και πλέον χρόνια της παρουσίας του στο στίβο της εκπαιδευτικής πρακτικής και τα 59 τεύχη που αριθμούσε μέχρι τότε ήταν τα καλύτερα διαπιστευτήρια. Πλούσιο πάντα σε ιδέες και πρακτικές (κατασκευές, μουσικές και εικαστικές παρεμβάσεις, θεατρικά), κάθε τεύχος του να συνοδεύεται και μ’ ένα c.d., κάθε τεύχος να αποτελεί κι ένα ξεχωριστό γεγονός.
Οι εκπαιδευτικοί της περιφέρειά μας το υποδέχτηκαν μέ μεγάλο ενδιαφέρον. Στο προαύλιο του Δημοτικού σχολείου Στάνου (6ο χλμ. Αμφιλοχίας-Αντίρριου) εκείνο το ηλιόλουστο πρωινό του Σεπτεμβρίου συγκεντρώθηκαν 50 και πλέον δάσκαλοι και δασκάλες των σχολείων της περιφέρειάς μας. Η συμμετοχή ήταν ικανοποιητική, αν σκεφτεί κανείς ότι η συμμετοχή ήταν ελεύθερη (προαιρετική) και ότι οι πολυάριθμοι νέοι συνάδελφοι που τοποθετήθηκαν και φέτος στην περιφέρειά μας έλειπαν στο προκαταρκτικό επιμορφωτικό σεμινάριο. Θα πρέπει να προσθέσουμε ακόμη ότι δεν είχαν εμφανιστεί στα σχολεία μας οι αναπληρωτές, οι οποίοι κάθε χρόνο μαζί με τους νεοδιόριστους  κυμαίνονται στο 35-50% του συνολικού δυναμικού. Ήρθαν, ωστόσο, άλλοι εκπαιδευτικοί από γειτονικές περιφέρειες, παλιοί γνώριμοι από τη θητεία τους στα σχολεία της περιφέρειάς μας, που το είδαν σαν ευκαιρία να ανταμώσουν μαζί μας και να θυμηθούμε τη συνεργασία μας και τις ωραίες στιγμές μας.
Οι δύο συνεργάτες του περιοδικού που ήρθαν κοντά μας είχαν να μας προτείνουν συγκεκριμένες δραστηριότητες εικαστικής και μουσικής δημιοργίας. Μας προσέφεραν ιδέες και τρόπους για να ανανεώσουμε τις καθημερινές μας πρακτικές και ταυτόχρονα μια ευκαιρία  ευχάριστης, προσωπικής, δημιουργικής απασχόλησης.
Η Πόπη Βασιλείου, η διευθύντρια και ψυχή του περιοδικού, οργάνωσε ένα εικαστικό εργαστήρι, όπου εργαστήκαμε με κέφι και μεράκι για να δημιουργήσουμε φθινοπωρινές κατασκευές. Ο μουσικός Δημήτρης Σαρρής, σταθερός συνεργάτης του περιοδικού, διήυθυνε ένα εργαστήρι μουσικής, όπου μας έμαθε πώς να αυτοσχεδιάζουμε με τα παιδιά και να δημιουργούμε με εύχρηστα υλικά πρωτόγνωρους μουσικούς ήχους.
Οι εκπαιδευτικοί μοιράστηκαν σε δύο ομάδες και παρακολούθησαν εναλλάξ τα δύο εργαστήρια. Ήταν δύο εργαστήρια, δύο δίωρα ‘‘γεμάτα’’, που κύλησαν σε πνεύμα συνεργασίας και ευχάριστης διάθεσης και μας γέμισαν ωραίες εντυπώσεις και μ’ ένα πλήθος ιδεών για τη δική μας σχολική δράση.