ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ

Εργασία

Τεχνικός Πολιτισμός - Επισκέψεις

Στατιστικά της Σελίδας μας

Σύγκριση κόστους θέρμανσης από διάφορες τεχνολογίες

Μια σημαντική μελέτη που επικαιροποιεί σχετική μελέτη του 2013 και επαναφέρει τον ορθολογισμό και την επιστημονική τεκμηρίωση σχετικά με το κόστος θέρμανσης. Μπορεί να αξιοποιηθεί για την ενημέρωση των μαθητών μας αλλά και την ευρύτερη ενημέρωση των πολιτών. Επίσης, επιμέρους στοιχεία της μπορούν να αξιοποιηθούν  σε δραστηριότητες ή εργασίες μαθητών για την κατανόηση επιμέρους θεμάτων στα μαθήματα των Μηχανολόγων ( Θερμοδυναμική, Θέρμανση, Κλιματισμός  κλπ).

Το Εργαστήριο Ατμοκινητήρων και Λεβήτων του ΕΜΠ σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Χημικών Διεργασιών και Ενεργειακών Πόρων του ΕΚΕΤΑ πραγματοποίησε τεχνο-οικονομικούς υπολογισμούς σχετικά με κάποιες από τις διαθέσιμες τεχνολογίες θέρμανσης που χρησιμοποιούνται στην Ελληνική αγορά. Τα συμπεράσματα της έρευνας αφορούν το κόστος θέρμανσης, το χρόνο απόσβεσης σε σύγκριση με κλασσικό λέβητα με πετρέλαιο, τις εκπομπές κλπ.

Συνοπτική παρουσίαση των αποτελεσμάτων δίνεται στο παρακάτω σχήμα. Επισημαίνουμε ότι, όπως σε κάθε έρευνα, έχουν τεθεί κάποιες παραδοχές, με βάση τις οποίες έχουν εξαχθεί τα συγκεκριμένα συμπεράσματα.

Κόστος θέρμανσης

Πηγή και αναλυτικά η μελέτη: Εργαστήριο Ατμοκινήρων και Λεβήτων ΕΜΠ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  και Βιωματικές Δράσεις  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες, συμβουλές, ιδέες εργασιών, υλικό παλιών ημερίδων, πηγές πληροφόρησης

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (project)   ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και Ειδική Θεματική Δραστηριότητα

Οδηγίες, συμβουλές,
ιδέες εργασιών  υλικό. Εμπειρία  από το μάθημα Τεχνολογίας

ΕΓΓΡΑΦΕΙΤΕ στο NEWSLETTER
(δώστε το
σας)

Κάθε μήνα θα σας στέλνουμε τα τελευταία νέα για τους Μηχανολόγους

Διαβάστε ένα ενδεικτικό newsletter

Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Ο Σχολικός Σύμβουλος   ζητάει τη γνώμη σας!!!

Στείλτε την άποψή σας, το θέμα σας, στο