Get Adobe Flash player

Δραστηριότητα για τη Μελέτη Περιβάλλοντος Δ τάξης με τίτλο "Γνωρίζω τον τόπο μου", Κεφάλαιο 5 "Ο τόπος μου, τα φυσικά χαρακτηριστικά του" σελ. 20. Η διάρκεια της δραστηριότητας είναι 2 ώρες και χρησιμοποιούνται λογισμικά όπως το Google Earth και το Ιnspiration.

NomosSerronΤο Ιnspiration που είναι ένα λογισμικό που βοηθάει στη δημιουργία και χρήση των εννοιολογικών χαρτών Στηρίζεται στη θεωρία της επεξεργασίας των πληροφοριών,σύμφωνα με την οποία η γνώση οργανώνεται σε ένα προτασιακό δίκτυο το οποίο σε κάθε άτομο είναι μοναδικό, διότι και η εμπειρία του είναι μοναδική. Επίσης προκύπτει και από τη θεωρία του Ausubel για τη μάθηση με νόημα, η οποία λαμβάνει χώρα όταν οι μαθητές σκόπιμα προσπαθούν να συναρτήσουν τη νέα γνώση με την προϋπάρχουσα. Η χρήση εννοιολογικών χαρτών και η κατασκευή χάρτη από ομάδα μαθητών αποδίδει σημαντικά μαθησιακά αποτελέσματα.

Το google earth που είναι ένα εργαλείο αναπαράστασης της γης με πολλές δυνατότητες. Δίνει τη δυνατότητα πλοήγησης σε ολόκληρο τον πλανήτη μέσω του διαδικτύου και παρέχει εικόνες υψηλής ευκρίνειας. Μέσω των Google Earth οι μαθητές έχουν μια καταπληκτική ευκαιρία αφενός να κατανοήσουν καλύτερα το χώρο, αφετέρου να τοποθετήσουν τα γνωστικά αντικείμενα στο χώρο με μεγάλη ακρίβεια.

Περιγράφονται αναλυτικά τα βήματα που μπορεί να ακολουθήσει ο εκπαιδευτικός σε συνεργασία με τους μαθητές.

Μπορείτε να κατεβάσετε τον νοητικό χάρτη σε μορφή pdf τη δραστηριότητα και τον νοητικό χάρτη που μπορείτε να τον δείτε μόνο με το λογισμικό Inspiration.

icon Γνωρίζω τον τόπο μου (36.67 kB 2012-07-06 19:35:05)

icon Γνωρίζω τον τόπο μου(αρχείο νοητικού χάρτη, Inspiration) (Link 2012-07-06 19:42:03)

icon Γνωρίζω τον τόπο μου (Αρχείο cd) (Link 2012-07-06 19:46:38)

Το αρχείο cd μπορεί να εγγραφεί σε cd και να τρέξει αυτόματα. Επίσης ανοίγει αν εκτελέσουμε το αρχείο Γνωρίζω τον τόπο μου.exe.

Προσθήκη νέου σχολίου

Κωδικός ασφαλείας