Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως κυρός Δωρόθεος. (περ. 1750-1821).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος ή Θεόδωρος Πρώης ή Πρωγάκης ή Πρώιος γεννήθηκε στα μέσα του 18ου αιώνα στο χωριό Μυρμήγκι της Χίου. Μαθήτευσε στην Πατμιάδα Σχολή, όπου είχε δάσκαλο τον Δανιήλ Κεραμέα. Τον Μάιο του 1786 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χίου Σεραφείμ. Στη συνέχεια αναχώρησε για την Ευρώπη. Πραγματοποίησε σπουδές στη Φιλοσοφία και στα Μαθηματικά στα Πανεπιστήμια της Πίζας, της Φλωρεντίας και των Παρισίων. Το 1793 επέστρεψε στη Χίο και χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Παράλληλα με τα ιερατικά άσκησε και διδασκαλικά καθήκοντα. Το 1796 μετέβη στην Κωνσταντινούπολη όπου υπηρέτησε ως οικοδιδάσκαλος στην οικογένεια του Φαναριώτη Κωνσταντίνου Χαντζερή. Το 1797 ακολούθησε τον Κωνσταντίνο Χαντζερή στη Βλαχία, όπου ο τελευταίος είχε διοριστεί Ηγεμόνας. Το 1799 μετά τον θάνατο του Χαντζερή επέστρεψε στην Κωνσταντινούπολη. Το 1804 διορίστηκε Διευθυντής της Πατριαρχικής Σχολής, η οποία βρισκόταν τότε στην Ξηροκρήνη (Kuruçesme) της Κωνσταντινουπόλεως. Στις 12 Οκτωβρίου 1805 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Της χειροτονίας προέστη ο Οικουμενικός Πατριάρχης Καλλίνικος ο Δ΄. Παρέμεινε στη Διέυθυνση της Πατριαρχικής Σχολής μέχρι το 1807. Τον Ιούνιο του 1813 εξελέγη Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως. Στα τέλη Μαρτίου του 1821 συνελήφθη και φυλακίστηκε στις φυλακές του Μποσταντζήμπαση. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 3 (ή 4) Ιουνίου 1821, απαγχονισθείς υπό των Οθωμανών στο Μέγα Ρεύμα (Arnavutköy) του Βοσπόρου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Σεπτεμβρίου 2023.