Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ελασσώνος κυρός Καλλίνικος. (1881-1957).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Τιμολέων Λαμπρινίδης γεννήθηκε στα Έξι Μάρμαρα της Κωνσταντινουπόλεως το 1881. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1906. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Απριλίου 1906 από τον Μητροπολίτη Δέρκων Καλλίνικο και Πρεσβύτερος τον Απρίλιο του 1914 από τον Μητροπολίτη Καισαρείας Νικόλαο. Υπηρέτησε ως Διάκονος στη Μητρόπολη Δέρκων (1906-1908) και κατόπιν στην Πατριαρχική αυλή ως Μέγας Αρχιδιάκονος και από το 1914 ως Μέγας Πρωτοσύγκελος (1914-1918). Στις 11 Οκτωβρίου 1918 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κρήνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Καισαρείας Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κολωνείας Δωρόθεο και Σηλυβρίας Ευγένιο. Στις 9/22 Μαΐου 1923 εξελέγη Μητροπολίτης Μυριοφύτου και Περιστάσεως και στις 15 Απριλίου 1924 αποκαταστάθηκε στη Μητρόπολη Κρήνης. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στον Πειραιά (1922-1924). Στις 14 Οκτωβρίου 1924 εξελέγη Μητροπολίτης Ελασσώνος. Στις 29 Μαρτίου 1955 παραιτήθηκε και εφησύχαζε στη Νέα Ερυθραία Αττικής όπου και εκοιμήθη στις 29 Απριλίου 1957.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου 2018.