Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2011

ΕΤΟΣ 2011

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δρογόμπιτς κύριος Φιλάρετος. 02-01-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρόβαρι κύριος Θεοδόσιος. 06-01-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νοτίου Σαχαλίνης κύριος Τύχων. 23-01-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νέας Κάχοβκας και Γκενιτσέσκ κύριος Φιλάρετος. 12-02-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιλητουπόλεως κύριος Ιάκωβος. 20-02-2011.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καραγκαντά και Σαχτίνσκ κύριος Σεβαστιανός. 20-02-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλλιουπόλεως και Μαδύτου κύριος Στέφανος. 13-03-2011.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Προύσης κύριος Ελπιδοφόρος. 20-03-2011.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ελίστας και Καλμίκιας κύριος Ζηνόβιος. 03-04-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας κύριος Αρτέμιος. 10-04-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου κύριος Νικόλαος. 17-04-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σικάγου και Κεντρώας Αμερικής κύριος Ματθίας. 30-04-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γέισκ κύριος Γερμανός. 01-05-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βοσκρεσένσκ κύριος Σεραφείμ. 22-05-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 9 Ιουνίου 2020. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χάντι Μανσίησκ και Σουργκούτ κύριος Παύλος. 12-06-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας κύριος Διονύσιος. 18-06-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιακουτίας και Λένσκ κύριος Ρωμανός. 19-06-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη κύριος Νικόλαος. 19-06-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπλουντάν κύριος Νικόλαος. 10-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κύριος Ισαάκ. 10-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καισαρείας κύριος Ιγνάτιος. 10-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βοσκρεσένσκ κύριος Σάββας. 11-07-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νινευή κύριος Αθανάσιος. 17-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πανειάδος κύριος Δημήτριος. 17-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρεθούσης κύριος Ηλίας. 17-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λαρίσης κύριος Ιγνάτιος. 24-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρούσεβατς κύριος Δαυΐδ. 24-07-2011.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χρυσουπόλεως κύριος Κωνσταντίνος. 31-07-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Παλμύρας κύριος Ιωάννης. 06-08-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νίζνι Ταγκίλ και Σερόβου κύριος Ιννοκέντιος. 19-08-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σαχτίνσκ και Μιλερόβου κύριος Ιγνάτιος. 21-08-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Μιχαήλοβιτς Ντεπουάτωφ γεννήθηκε στο χωριό Τούγκολες της Επαρχίας Σατούρας του Νομού Μόσχας στις 22 Ιανουαρίου 1977 σε οικογένεια ιερέως. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2002. Εργάστηκε ως Καθηγητής στην Εκκλησιαστική Σχολή του Ριαζάν. Στις 27 Οκτωβρίου 2002 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 2002 από τον Μητροπολίτη Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 2002. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Ριαζάν ενώ πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 2008 αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Ριαζάν. Το 2009 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Ακαδημίας του Ούζγκοροδ Ουκρανίας. Στις 18 Αυγούστου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Αυγούστου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σαχτίνσκ και Μιλερόβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξιο και τους Επισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, Μπρονίτσης Ιγνάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Βοσκρεσένσκ Σάββα. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Στις 4 Νοεμβρίου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Μητροπολίτης Σαρατώβου και Βόλσκ.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σελευκείας κύριος Εφραίμ. 28-08-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νάχοντκας και Πρεομπραζένιγε κύριος Νικόλαος. 01-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ιβάνοβιτς Ντούτκα γεννήθηκε στο Τσέρνοβιτς της Ουκρανίας στις 23 Μαΐου 1966. Στις 3 Ιανουαρίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Μαΐου 1991 από τον Αρχιεπίσκοπο Χερσονήσου Βαλεντίνο και Πρεσβύτερος το 2002 από τον Επίσκοπο Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βλαδιβοστόκ από το 2002 μέχρι το 2011. Στις 27 Αυγούστου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στο Μαγαδάν Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Νάχοντκας και Πρεομπραζένιγε. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Χαμπαρόβου και Πριαμούρ Ιγνάτιο, Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Θεοφάνη και τους Επισκόπους Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ Γεώργιο, Κοσταναή και Πετροπαυλώβου Ανατόλιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καμένσκ και Αλαπαέβου κύριος Σεραφείμ. 03-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Νικολάεβιτς Κουζμίνωφ γεννήθηκε στο Μπογκορόντιτσκ του Νομού Τούλας στις 31 Αυγούστου 1977. Στις 9 Δεκεμβρίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Δεκεμβρίου 1997 από τον Μητροπολίτη Τούλας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 5 Απριλίου 1998 από τον Επίσκοπο Μπογορόδου Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Τούλας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2007. Στις 19 Αυγούστου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στο Ιρκούτσκ Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Καμένσκ και Αλαπαέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ Αντώνιο, Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ Βαδίμ, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο, Χαμπαρόβου και Πριαμούρ Ιγνάτιο και τους Επισκόπους Τσιτά και Κρασνοκαμένσκ Ευστάθιο, Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας Σαββάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο, Ιενεσέη και Νορίλσκ Νικόδημο, Γιακουτίας και Λένσκ Ρωμανό και Νάχοντκας και Πρεομπραζένιγε Νικόλαο. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπελιώβου και Αλέξιν.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λίπλιανης κύριος Ιωάννης. 04-09-2011.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ομπουχώβου κύριος Ιωνάς. 10-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μάξιμος Αλεξάντροβιτς Τσερεπάνωφ γεννήθηκε στο Κίεβο στις 29 Δεκεμβρίου 1971. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1995. Διετέλεσε Πρόεδρος του Συνοδικού Τμήματος για θέματα νεολαίας της Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 10 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ομπουχώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Βίσνεβε Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Αγαπητό, Νιέζιν και Πριλούκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Δρογόμπιτς Φιλάρετο. Στις 17 Αυγούστου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βολγοντόνσκ και Σάλσκ κύριος Κορνήλιος. 11-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Αλεξάντροβιτς Σινγιάεφ γεννήθηκε στο Κουΐμπισεφ (σημερινή Σαμάρα) στις 22 Δεκεμβρίου 1976. Στις 3 Ιουλίου 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Ιουνίου 1994 και Πρεσβύτερος στις 31 Ιουλίου 1995. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Σαμάρας. Στις 4 Απριλίου 2010 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βολγοντόνσκ και Σάλσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Γιαροσλάβου και Ροστόβου Παντελεήμονα, Μοζάισκ Γρηγόριο, Σαμάρας και Συζράν Σέργιο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, Σερπουχώβου Ρωμανό, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Σαχτίνσκ και Μιλερόβου Ιγνάτιο. Στις 30 Αυγούστου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης. Την 1 Σεπτεμβρίου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Οστρογκόζσκ κύριος Ανδρέας. 18-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Σεργέεβιτς Ταράσωφ γεννήθηκε στο Τόμσκ στις 19 Ιουλίου 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1995 από τον Επίσκοπο Μπαρναούλης Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 30 Οκτωβρίου 1995. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2004. Στις 7 Μαρτίου 1996 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μπαρναούλης (1995-2003) και στην Επισκοπή Βορονέζ (2003-2011). Το 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στο Βορονέζ τιτουλάριος Επίσκοπος Οστρογκόζσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βορονέζ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό, Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη, Ορέλ και Λίβνι Παντελεήμονα, Λίπετσκ και Γέλετς Νίκωνα, Σβιατογκόρσκ Αρσένιο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Δανιήλ, Μοραβικίου Αντώνιο (Πατριαρχείο Σερβίας), Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Μπορισώβου Βενιαμίν. Στις 26 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ροσσός και Οστρογκόζσκ. Στις 25 Αυγούστου 2020 παραιτήθηκε.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρεμεσιάνης κύριος Ανδρέας. 18-09-2011.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπεζέτσκ κύριος Αδριανός. 21-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Μιχαήλοβιτς Ουλιάνωφ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 30 Ιανουαρίου 1951. Στις 5 Ιουνίου 1981 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Βικτωρίνο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιουνίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1983. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Βίλνας (1981-1990), Μόσχας (1990-1993) και Τβερ (1993-2011). Το 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό της Παναγίας του Καζάν στην Αγία Πετρούπολη τιτουλάριος Επίσκοπος Μπεζέτσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τβερ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Βρυξελλών και Βελγίου Σίμωνα, Σιμπίρσκ και Μελεκεσίου Πρόκλο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Πετροζαβόδσκ και Καρελίας Μανουήλ και τους Επισκόπους Γατσίνσκ Αμβρόσιο, Πετερχώβου Μάρκελλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βιμπόργου Ναζάριο και Γεδνίτσης και Μπριτσένης Νικόδημο. Στις 28 Δεκεμβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ρζέβου και Τοροπέτς.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπίρσκ κύριος Νικόλαος. 27-09-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Αλεξάντροβιτς Σούμποτιν γεννήθηκε στην Μπουγκούλμα της Δημοκρατίας του Ταταρστάν στις 24 Ιουνίου 1974. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1990 από τον Επίσκοπο Καζάν και Μαρίισκ Αναστάσιο και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 2004. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Καζάν (1990-1991) και Ουφάς (1991-2011). Στις 22 Δεκεμβρίου 2006 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2005. Το 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπίρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ουφάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ουράλσκ και Γούριεβ Αντώνιο, Ίστρας Αρσένιο, Ουφάς και Στερλιταμακίου Νίκωνα, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Δρογόμπιτς Φιλάρετο. Στις 16 Μαρτίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σαλαβάτ και Κουμερτάου.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κύριος Μάρκος. 08-10-2011.
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Διαυλείας κύριος Γαβριήλ. 09-10-2011.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ κύριος Ιωάννης. 12-10-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Βλαδιμήροβιτς Παυλίχιν γεννήθηκε στη Μόσχα στις 30 Αυγούστου 1974. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1998. Στις 31 Μαρτίου 1995 εκάρη μοναχός και έλαβε το όνομα Ιωάννης προς τιμή του οσίου Ιωάννου του συγγραφέως της Κλίμακος. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1995 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και Πρεσβύτερος στις 31 Μαρτίου 2001 από τον Αρχιεπίσκοπο Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο. Στις 11 Μαΐου 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ροβνό (2001-2004) και Κοστρομά (2004-2011). Στις 12 Οκτωβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκη στο Μπαλτίισκ Επίσκοπο Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ Παντελεήμονα, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, τον Αρχιεπίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Ιννοκέντιο και τους Επισκόπους Βαλτικής Σεραφείμ και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Την 1 Φεβρουαρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρδατώβου και Ατυασέβου κύριος Βενιαμίν. 14-10-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Εδουάρδος Παύλοβιτς Κυρίλωφ γεννήθηκε στο Μουργκάμπ του Τουρκμενιστάν στις 17 Σεπτεμβρίου 1979 σε οικογένεια στρατιωτικών. Το 1981 η οικογένειά του μετακόμισε στο Ντουμπένκο της Μορδοβίας. Στις 6 Απριλίου 1999 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Απριλίου 1999 από τον Επίσκοπο Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο και Πρεσβύτερος στις 9 Ιουλίου 1999. Το 2009 αποφοίτησε από τη Σχολή Ιστορίας και Κοινωνιολογίας της Μορδοβίας και το 2011 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 7 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Οκτωβρίου 2011 στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού στο Καλίνινγκραντ χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αρδατώβου και Ατυασέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ Παντελεήμονα, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, τον Αρχιεπίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Ιννοκέντιο και τους Επισκόπους Βαλτικής Σεραφείμ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Μαγαδάν Ιωάννη.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας κύριος Λουκιανός. 16-10-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Σεργέεβιτς Κουτσένκο γεννήθηκε στο χωριό Μπέλκα της Επαρχίας Ιβανόβου του Νομού Οδησσού της Ουκρανίας στις 8 Απριλίου 1965. Στις 26 Απριλίου 1989 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Αλέξιο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου 1989 από τον ίδιο Μητροπολίτη και Πρεσβύτερος στις 24 Μαΐου 1990 επίσης από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 13 Οκτωβρίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2006 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου. Στις 26 Ιουλίου 2010 εξελέγη Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως με τον τίτλο Λονδινουπόλεως όμως η χειροτονία του δεν πραγματοποιήθηκε. Στις 16 Οκτωβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού στη Μόσχα Επίσκοπος Μπλαγοβέσενσκ και Τίνδας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βιμπόργου Ναζάριο, Βοσκρεσένσκ Σάββα, Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ Ιωάννη και Αρδατώβου και Ατυασέβου Βενιαμίν. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κιζίλσκ και Τούβας κύριος Θεοφάνης. 30-10-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Ιλαριώνοβιτς Κίμ γεννήθηκε στο Γιουτζνό Σαχαλίνσκ στις 19 Ιανουαρίου 1976 σε οικογένεια εκτοπισμένων Κορεατών. Το 1997 αποφοίτησε από το Παράρτημα του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μόσχας στο Γιουτζνό Σαχαλίνσκ. Στις 14 Αυγούστου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Αυγούστου 1997 από τον Επίσκοπο Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων Ιωνάθαν και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1997 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Νοτίου Σαχαλίνης (1997-1998), Σμολένσκ (1998-1999) και Αμπακάν (1999-2011). Υπηρέτησε επίσης ως αποσπασμένος κληρικός και στη Μητρόπολη Κορέας του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Το 2010 αποφοίτησε  από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 25 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Οκτωβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κιζίλσκ και Τούβας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Κορέας Αμβρόσιο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Αμπακάν και Χακασίας Ιωνάθαν, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Βοσκρεσένσκ Σάββα. Στις 4 Δεκεμβρίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 4 Απριλίου 2019 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κορέας.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεργιουπόλεως κύριος Μάρκος. 06-11-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εδέσσης κύριος Ρωμανός. 06-11-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρσένιεφ και Νταλνεγκόρσκ κύριος Γουρίας. 06-11-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδισλάυος Αλμπέρτοβιτς Φεντόρωφ γεννήθηκε στο Καλίνινγκραντ (σημερινό Κόρολεφ) της Μόσχας στις 8 Νοεμβρίου 1960. Αποφοίτησε από το Αρχιτεκτονικό Ινστιτούτο Μόσχας το 1985.  Στις 8 Απριλίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1990 από τον Επίσκοπο Μπενδέρι Βικέντιο και Πρεσβύτερος στις 8 Νοεμβρίου 1995. Συμμετείχε στην Επιτροπή για την ανοικοδόμηση του Καθεδρικού Ναού του Σωτήρος Χριστού στη Μόσχα. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2006.  Στις 27 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Νοεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αρσένιεφ και Νταλνεγκόρσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιγκαπούρης κύριος Κωνσταντίνος. 21-11-2011.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ορσκ και Γκάη κύριος Ειρηναίος. 22-11-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Πέτροβιτς Ταφούνια γεννήθηκε στο χωριό Βαρβάροφκα της Επαρχίας Φλορέστι της Μολδαβίας στις 30 Μαΐου 1971. Στις 13 Απριλίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Μαΐου 1995 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 10 Σεπτεμβρίου 1995 από τον Επίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Καθηγητής στη Μητρόπολη Κισινιώβου. Στις 27 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Νοεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ορσκ και Γκάη. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Κισινιώβου και πάσης Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ορενβούργου και Σαρακτάς Βαλεντίνο, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κασιμώβου και Σασώβου κύριος Διονύσιος. 27-11-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Νικολάεβιτς Πορούμπαη γεννήθηκε στο Ριαζάν την 1 Οκτωβρίου 1975. Σπούδασε Ιστορία και Αγγλική Φιλολογία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Μαρτίου 1999 από τον Επίσκοπο Σάτσκ Ιωσήφ και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 2006 από τον Αρχιεπίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο. Στις 28 Αυγούστου 2000 εκάρη μοναχός. Το 2002 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ριαζάν. Στις 9 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Νοεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κασιμώβου και Σασώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ριαζάν και Μιχαηλώβου Παύλο και τους Επισκόπους Ιβανόβου Κινεσμά και Βοζνεσένσκ Ιωσήφ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βοσκρεσένσκ Σάββα και Σαχτίνσκ και Μιλερόβου Ιγνάτιο. Στις 14 Ιουλίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Τουαψέ, Βικάριος της Επισκοπής Αικατερινοδάρ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Βοσκρεσένσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 26 Φεβρουαρίου 2019 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νοβοσπάσκι της Μόσχας. Στις 20 Νοεμβρίου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστρίας κύριος Αρσένιος. 30-11-2011.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σκόπιν και Σάτσκ κύριος Βλαδίμηρος. 02-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βικτόροβιτς Σαμόχιν γεννήθηκε στο χωριό Σλιούζατσιχ της Επαρχίας Σκόπιν του Νομού Ριαζάν στις 18 Νοεμβρίου 1979. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2005. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Νοεμβρίου 2004 από τον Αρχιεπίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 2005 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ριαζάν. Στις 23 Ιουλίου 2011 εκάρη μοναχός. Στις 9 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Δεκεμβρίου 2011 στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού στη Μόσχα χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σκόπιν και Σάτσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Ριαζάν και Μιχαηλώβου Παύλο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Κουργάν και Σαδρίνσκ Κωνσταντίνο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Κρασνογκόρσκ Ειρήναρχο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα, Βοσκρεσένσκ Σάββα και Κασιμώβου και Σασώβου Διονύσιο. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Τσιτά και Κρασνοκαμένσκ. Την 1 Φεβρουαρίου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 3 Ιουνίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης Χαμπαρόβου και Πριαμούρ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπισκέκ και Κιργισίας κύριος Θεοδόσιος. 04-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Μιχαήλοβιτς Γάζου γεννήθηκε στο Κισινάου της Μολδαβίας στις 18 Ιουλίου 1970. Στις 13 Απριλίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Απριλίου 1995 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο και Πρεσβύτερος στις 13 Απριλίου 1996 από τον ίδιο Πατριάρχη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2008. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Αικατερινβούργου (1996-2011) και Τασκένδης (2011). Στις 8 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπισκέκ και Κιργιζίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν (Κεντρώας Ασίας) Βικέντιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ Βαδίμ, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Σταυρουπόλεως και Νεβίνομισκ Κύριλλο. Στις 25 Ιουλίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Ισικούλ και Ρωσικής Πολιάνας.

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κυρηνείας κύριος Χρυσόστομος. 10-12-2011.
(Εκκλησία της Κύπρου).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γουόρτσεστερ και Νέας Αγγλίας κύριος Ιωάννης. 11-12-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τολέδο και Κεντροδυτικής Αμερικής κύριος Αντώνιος. 11-12-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπρούκλιν κύριος Νικόλαος. 11-12-2011.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μούρες κύριος Ιγνάτιος. 11-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζήλων κύριος Σεβαστιανός. 17-12-2011.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπαλασώβου και Ρτισέβου κύριος Ταράσιος. 17-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάεβιτς Βλαδιμήρωφ γεννήθηκε στο χωριό Τελέσοφκα της Επαρχίας Ρασκαζόβου του Νομού Ταμπώβου στις 18 Ιουλίου 1974. Στις 26 Αυγούστου 2001 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 2001 από τον Αρχιεπίσκοπο Σαρατώβου Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 7 Φεβρουαρίου 2002. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σαρατώβου. Το 2004 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 14 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπαλασώβου και Ρτισέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο, τους Αρχιεπισκόπους Σαμάρας και Συζράν Σέργιο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπράτσκ και Ούστ Ιλίμσκ κύριος Μαξιμιλιανός. 18-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μάξιμος Βαλέρεβιτς Κλιούεφ γεννήθηκε στο Ιρκούτσκ στις 16 Ιουλίου 1971. Νυμφεύθηκε και απέκτησε μία κόρη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις στις 6 Ιουνίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιρκούτσκ Βαδίμ και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 2004 από τον ίδιο Επίσκοπο. Την προηγούμενη ημέρα στις 18 Δεκεμβρίου 2004 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ιρκούτσκ. Στις 4 Νοεμβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπή Μπράτσκ και Ουστ Ιλίμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό και Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 26 Δεκεμβρίου 2019 εξελέγη Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ. Στις 3 Ιανουαρίου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μελενίκου κύριος Σεραφείμ. 18-12-2011.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ποκρώβου και Νικολαέβου κύριος Παχώμιος. 19-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Αλεξάντροβιτς Μπρουσκώφ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 5 Ιουλίου 1976. Σπούδασε Πληροφορική στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο της Μόσχας από όπου αποφοίτησε το 1997. Την 1 Απριλίου 1999 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Ιουλίου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Μπρονίτσης Τύχωνα και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 2003 από τον Επίσκοπο Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Μόσχας (1999-2003) και Σαρατώβου (2003-2011). Στις 14 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Δεκεμβρίου 2011  χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ποκρώβου και Νικολαέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αστάνας και Καζαχστάν Αλέξανδρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο, τους Αρχιεπισκόπους Ιόσκαρ Όλα και Μαρίισκ Ιωάννη, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Πένζας και Κουζνέτσκ Βενιαμίν, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Νιέζιν και Πριλούκη Ειρηναίο και Μπαλασώβου και Ρτισέβου Ταράσιο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλατίρσκ κύριος Στέφανος. 25-12-2011.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Γκορντέεφ γεννήθηκε στο Τσεμποξάρυ της Τσουβασίας στις 5 Ιουλίου 1966. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1995. Στις 5 Απριλίου 1996 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Απριλίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 19 Μαΐου 1996. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Τσεμποξάρυ. Στις 14 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αλατίρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσεμποξάρυ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας Σαββάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Κρασνοσλομπόδσκ και Τεμνικώβου Κλήμη και Αρδατώβου και Ατυασέβου Βενιαμίν. Στις 4 Οκτωβρίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Κανάς και Γιαντικώβου.

 

 

 


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 09 Ιουλίου 2021.