Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σμόλεν κύριος Βησσαρίων. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Παυλώφ Γκριβώφ γεννήθηκε στις 6 Ιουλίου 1971 στην κωμόπολη Πέστερα (Peshtera) του Νομού Παζαρτζίκ της Βουλγαρίας. Το 1995 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Ιεράς Μονής Ρίλας και το 2002 από τη Θεολογική Σχολή Μεγάλου Τυρνόβου. Στις 4 Νοεμβρίου 2002 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Κρέστοβα Γκόρα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 2002 και Πρεσβύτερος στις 27 Νοεμβρίου 2002 από τον Μητροπολίτη Φιλιππουπόλεως Αρσένιο. Την 1 Απριλίου 2004 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Κρέστοβα Γκόρα. Στις 26 Ιουλίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Φεβρουαρίου 2021 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Φιλιππουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Σμόλεν, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λοβτσού Γαβριήλ, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Ιωάννη, Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Αντώνιο, Στάρας Ζαγόρας Κυπριανό, Βιδινίου Δανιήλ, Δοροστόλου Ιάκωβο και τους Επισκόπους Μελενίκου Γεράσιμο, Βελίκης Σιώνιο, Μπελογκραντσίκ Πολύκαρπο και Ζνεπόλεως Αρσένιο.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 12 Ιουλίου 2021.