Παλιά και Νέα Βιβλία

για

Παλιούς και Νέους Μαθηματικούς.

Συνδυαστική και Διακριτά Μαθηματικά

C.L. Liu

Στοιχεία Διακριτών Μαθηματικών

Απόδοση: Κωνσταντίνος Μπους, Δημήριος Γραμμένος

Επιστημονική Επιμέλεια: Θανάσης Φειδάς, Αναστάσιος Λορέντζος

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ, 2007 (1999)

To βιβλίο περιλαμβάνει 12 κεφάλαια σε 529 σελίδες και έχει πλούσιο περιεχόμενο.

Ξεκινά από τα γενικά περί συνόλων και γρήγορα περνάει στην έννοια της υπολογισιμότητας. εισάγοντας έτσι

γρήγορα την έννοια του αλγορίθμου. Στη συνέχεια ασχολείται με τη συνδυαστική και τιις (διακριτές) πιθανότητες.

Μετά από δύο κεφάλαια περί γραφημάτων επανέρχεται σους αλγορίθμους και στη συνέχεια καταπιάνεται με αλγεβρικά

ζητήματα. 'Αριστο έγχειρίδιο για το θέμα μπορεί να διαβαστεί  από ένα απόφοιτο Λυκείου.

Αλλά και οι πλέον κατατοπισμένοι αναγνώστες μπορούν να απολαύσουν μία πολύ καλή έκθεση του υλικού

και ανεξάρτητα από τις γνώσεις τους θα βρουν κάτι καινούργιο.

Παναγιώτης Σ. Σπύρου

Θεωρία Γραφημάτων

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ, 1985

Πρόκειται για μία καλή εισαγωγή στην Θεωρία των Γραφημάτων.

Περιέχει 17 κεφάλαια που καταλαμβάνουν 245 σελίδες.

Όπως είναι γνωστό τα γραφήματα βρίσκουν πολλές θεωρητικές αλλά και πρακτικές  εφαρμογές.

'Ενα από τα χαρίσματα του συγκεκριμένου συγγράματος είναι ότι κατατοπίζει τον αναγνώστη του και στα δύο πεδία.

Ανδρέας Πούλος

Συνδυαστική Απαρίθμηση και Συνδυαστική Γεωμετρία

Εκδόσεις ΖΗΤΗ, 2015

Το βιβλίο εντάσσεται σε μία σειρά με την επωνυμία "Μικρή Βιβλιοθήκη Μαθηματικών Διαγωνισμών" και πράγματι περιέχει πλούσιο υλικό (ασκήσεις και λύσεις) για όσους ασχολούνται με τους διαγωνισμούς. Ωστόσο θα αδικούσε κάποιος και το βιβλίο και την προσπάθεια του συγγραφέα του αν έμενε με την εντύπωση ότι είναι μόνο αυτό. Το βιβλίο αποτελεί μία ωραία εισαγωγή στη Συνδυαστική την τέχνη του να μετράς χωρίς να μετράς. Πολλά από τα παραδείγματα δε και οι ασκήσεις που έχει αν χρησιμοποιηθουν έπιδέξια μπορούν να ανανεώσουν την διδασκαλία τόσο της Άλγεβρας όσο και της Γεωμετρίας προσφέροντας εξαιρετικά ενδιαφέροντα θέματα για δουλειά στην τάξη.