Λέσχη Ανάγνωσης

"Η ζωή του Γαλιλαίου"

Το σχολικό έτος 2009-2010 μαζί με τον φιλόλογο Χρήστο Ράμμο δημιουργήσαμε μία λέσχη ανάγνωσης του δικτύου "Θαλής και Φίλοι". Διαβάσαμε το θεατρικό έργο του Μπέρτολντ Μπρεχτ "Η Ζωή του Γαλιλαίου" σε μετάφραση του Σπύρου Ευαγγελάτου.  Μετείχαν μαθητές από την Α' και την Β' τάξη. Οι συναντήσεις γίνονταν μετά την 7η ώρα της Τετάρτης και διαρκούσαν 45 λεπτά. Η ομάδα μας απαρτιζόταν από τους: Αναστασία Βαβλαδέλη,  Βασιλική Βοργιοπούλου, Νικόλα Αλεβιζόπουλο, Στράτο Κοντογέωργο, Φοίβο Λάμπρου, Μάριο Μπαξεβανάκη, Ελένη Μπλατσούκα, Μαρία Μπλατσούκα, Νίκο Παπαδόπουλο, 'Ελλη Παπάζογλου, Κυριακή Παπαϊωάννου. Εκτός από το διάβασμα και την συζήτηση του βιβλίου τα μέλη της λέσχης ασχολήθηκαν με διάφορα θέματα που τα παρουσίασαν υπό μορφή εργασιών. Πήγαμε στη γιορτή του "π" και στο τέλος τα παιδιά έγραψαν ένα φύλλο εφημερίδας με ειδήσεις της εποχής του 1610.

To Πρόραμμα

Τα Κείμενα