Πίσω Κεντρική σελίδα Επάνω

Κύριο Πεύκιο Γεωργιάδη

Λευκωσία 20.9.2004

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ

Έχω διαβάσει στον ημερήσιο τύπο, Φιλελεύθερο, την ανακοίνωση για την πρόθεση των δασκάλων για  επιμόρφωση μερικών εβδομάδων που προγραμματίζουν σχετικά με το μάθημα της γυμναστικής στα Δημοτικά σχολεία. Αξιοσημείωτο είναι οτι τόσο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο όσο και το Πανεπιστήμιο Κύπρου σύμφωνα με την ανακοίνωση της εφημερίδας αρνήθηκαν να αναλάβουν την διδασκαλία των σεμηναρίων.

Το πριν απο το ΚΥΣΑΤΣ χάος που επικρατούσε επέτρεπε στον κάθε “πτυχίο” η “μεταπτυχιακό” προσκομίζονται άσχετα με τον τρόπο απόκτησης του, αγορασμένο η “χαρισμένο” η αλλως πως αποκτηθέν να το καταθέσει για διορισμό η προαγωγή εξαπατώντας τότε το Υπουργείο Παιδείας.

Ετσι πολλοί διορίστηκαν η ανελήχθησαν στις ψηλότερες βαθμίδες της εκπαίδευσης με απάτη παρακάμπτοντας τους πραγματικούς πτυχιούχους που με πολύ κόπο και ιδρώτα αποφοίτητησαν απο κάποιο ανεγνωρισμένο πανεπιστήμιο η κολλέγιο.

Απο την Πάφο μέχρι την Σιβηρία κατατέθηκαν “πτυχία” που κανείς δεν γνωρίζει πως αποκτήθηκαν και σε πόσο χρόνο. Για να διοριστεί κάποιος στην δημόσια εκπαίσευση πρέπει να είναι κάτοχος ανεγνωρισμένου διπλώματος/ πτυχίου τόσο απο το ΚΥΣΑΤΣ όσο και απο την χώρα που το εξέδωσε και με διάρκεια σπουδών τέσσερα χρόνια.

Πως είναι δυνατό σήμερα οι δασκάλοι με μερικών ημερών σεμηνάρια να απαιτούν να διδάσκουν το μάθημα της Φυσικής Αγωγής στα Δημοτικά σχολεία? Δεν πρέπει να είναι κάτοχοι πτυχίου με τέσσερα χρόνια σπουδές απο ανεγνωρισμένο πανεπιστήμιο η κολλέγιο αφού πρώτα περάσουν τα πτυχία/ διπλώματα τους για αναγνώριση απο το ΚΥΣΑΤΣ?

Με την λογική των δασκάλων θα πρέπει να “τούς επιτραπεί” να διδάσκουν το μάθημα της γυμναστικής και στα γυμνάσια και λύκεια αφού σύμφωνα με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν θα είναι πλέον προσοντούχοι. Η μήπως τώρα το ΚΥΣΑΤΣ θα υποχρεωθεί εκδίδει τίτλους και για εβδομαδιαία προγράμμτα “σπουδών”?

Αλοίμονο στην εκπαίδευση και στα παιδιά μας. Η Φυσική Αγωγή σε όλα τα σχολεία, σε όλο τον κόσμο, θεωρείται απο τα πλέον σημαντικά και εξειδικευμένα μαθήματα, διότι ασχολείται με την υγεία υγεία, την φυσική κατάσταση και την σωστή ανάπτυξη των παιδιών από το Δημοτικό μέχρι το Πανεπιστήμιο και διδάσκεται μόνο απο καθηγητές Φυσικής Αγωγής που είναι και οι πλέον ειδικοί γι’αυτό τον σκοπό.

Ανδρέας Παπαδόπουλος

Καθηγητής Φυσικης Αγωγής