3 Οκτωβρίου 2019
Στα πλαίσια της επιμορφωτικής ημερίδας που διοργανώθηκε από το 1ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου και τον ΣΕΕ ΠΕ70 κο Προβελλέγιο Πέτρο, παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς ΠΕ70, η πλατφόρμα Scientix και οι δυνατότητες που δίνει για την άντληση και αξιοποίηση εκπαιδευτικών πόρων.
![](http://users.sch.gr/skarkchr/wp-content/uploads/2019/11/IMG-b4bc4a4748705a8f7bdf234cb4b73eca-V-COLLAGE-1024x1024.jpg)
Επιπλέον παρουσιάστηκε η WRO Hellas, η προσφορά της στην διάδοση της ρομποτικής και η δυνατότητα που δίνει σε κάθε εκπαιδευτικό για τη συμμετοχή του στον πανελλήνιο διαγωνισμό.
![](http://users.sch.gr/skarkchr/wp-content/uploads/2019/11/IMG-28823cc8578f977a7324c30bd838b941-V-COLLAGE-1024x1024.jpg)
Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν τις πρώτες τους κατασκευές με Lego Wedo 2.0 και να προγραμματίσουν την σε περιβάλλον Wedo 2.0 app σε ταμπλέτα.