zikos.edu.gr < οι γρίφοι <

Το απρόσμενο διαγώνισμα

Σε ένα σχολείο ανακοινώνει ένας καθηγητής στους μαθητές του ότι κάποια μέρα την επόμενη εβδομάδα από Δευτέρα έως και Παρασκευή θα τους βάλει Test, έτσι ώστε αυτό να είναι απρόσμενο.

Μετά από λίγο όμως του λέει κάποιος μαθητής ότι απ’τη στιγμή που το Test πρέπει να είναι απρόσμενο, δεν μπορεί να τεθεί καμιά μέρα την επόμενη εβδομάδα!

−    «Μα πώς έφτασες σ’αυτό το συμπέρασμα;» τον ρωτά ο καθηγητής. Κι εκείνος του απάντησε:

−    «Ας υποθέσουμε ότι θέλετε να βάλετε το Test την Παρασκευή. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα τεθεί μέχρι το σχόλασμα της Πέμπτης. Άρα την Παρασκευή το πρωί θα είμαστε οι μαθητές σίγουροι ότι θα γράψουμε εκείνη τη μέρα το Test. Δηλ. δεν θα είναι απρόσμενο για μας. Άρα δεν μπορεί να τεθεί τότε.

Αυτό σημαίνει ότι θα τεθεί σίγουρα από Δευτέρα έως και Πέμπτη.

Σκεπτόμενοι όπως προηγουμένως, ας υποθέσουμε ότι θέλετε να βάλετε το Test την Πέμπτη. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα τεθεί μέχρι το σχόλασμα της Τετάρτης. Άρα την Πέμπτη το πρωί θα είμαστε οι μαθητές σίγουροι ότι θα γράψουμε εκείνη τη μέρα το Test. Δηλ. δεν θα είναι απρόσμενο για μας. Άρα δεν μπορεί να τεθεί ούτε τότε.

Σκεπτόμενοι ομοίως, απορρίπτονται η Τετάρτη και η Τρίτη. Άρα απομένει μόνο η Δευτέρα για να τεθεί το διαγώνισμα. Κι έτσι αν τεθεί τότε, δεν θα είναι απρόσμενο για μας. Άρα δεν μπορούμε να το γράψουμε ούτε τη Δευτέρα!»

Ο Καθηγητής δεν απάντησε και έβαλε το διαγώνισμα κάποια από αυτές τις μέρες χωρίς να παραβεί τα όσα είπε. Πώς εξηγείται αυτό;

Λύση

zikos.edu.gr < οι γρίφοι <