Λαμπρινή Θ. Σκούρα, Το Δημοτικό σχολείο Πυλών Καρπάθου: Ένα  σύγχρονο κύτταρο παιδείας  και πολιτισμού,  Μαθητικός συνεταιρισμός Δημοτ. Σχολείου Πυλών Καρπάθου, Αθήνα 2004, σ. 151.Δημοτικό σχολείο Καρπάθου

Στο βιβλίο αυτό παρουσιάζεται η ιστορία και το πολυδιάστατο (παιδαγωγικό, κοινωνικό, πολιτιστικό) έργο του Μονοθέσιου Δημοτικού Σχολείου Πυλών της ακριτικής Καρπάθου.
Σ’ ένα μονοθέσιο σχολείο λοιπόν, πληροφορούμαστε ότι γίνονται σημαντικά πράγματα: στα τέλη της δεκαετίας του ’80 ιδρύεται μαθητικός συνεταιρισμός και αναπτύσσεται η συμμετοχική διαδικασία, συνδέονται οι νέες τεχνολογίες με τη διδακτική πράξη και το σχολείο συμμετέχει σε πρωτοποριακά προγράμματα για το περιβάλλον και τον πολιτισμό, οι μαθητές του επικοινωνούν με άλλα σχολεία και οργανισμούς, οι γονείς και οι κάτοικοι του χωριού εμπλέκονται στην καθημερινή σχολική ζωή, ιδρύεται πλούσια βιβλιοθήκη, και το σχολείο λειτουργεί σε ολοήμερη βάση πολύ πριν εμφανιστούν τα σημερινά ολοήμερα.
Ψυχή του σχολείου είναι ο αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Μαυρολέων, δάσκαλος-ιερωμένος, ο οποίος, όπως και ο ομόλογός του στο σχολείο της Μπαρμπιάνα στην Ιταλία, διοχετεύει από το 1989 όλες του τις δυνάμεις στην υπόθεση της μόρφωσης των παιδιών της ιδιαίτερης πατρίδας του.
Είναι ένα βιβλίο που θα πρέπει να το διαβάσουν όλοι όσοι αισθάνονται ότι είναι δάσκαλοι… Θα λέγαμε επίσης ότι πρέπει να το διαβάσουν εκείνοι που πιστεύουν ότι τα μονοθέσια σχολεία….ευθύνονται για την υποβάθμιση της παιδείας στη ύπαιθρο κι  όσοι μιλούν περί κατάργησης των ολιγοθέσιων σχολείων.
Το βιβλίο διατίθεται από το σχολείο Πυλών Καρπάθου και το μαθητικό του συνεταιρισμό (τηλ. 22450-31.487).