Σχολικός εκφοβισμός (βίντεο)

Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού ή bullying, όπως είναι γνωστός ο όρος στη διεθνή βιβλιογραφία, έχει αρχίσει να παίρνει ανησυχητικές διαστάσεις στη σχολική κοινότητα και να τρομάζει τους γονείς.

Συνεχώς αυξάνει ο αριθμός των παιδιών που παραπονιούνται ότι έχουν πέσει θύματα κοροϊδίας άλλων παιδιών και εκφράζουν την απόγνωση τους και τις δικές τους εμπειρίες ως θύματα εκφοβισμού από συμμαθητές, συνομηλίκους τους ή παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας.

Στόχος γίνεται το διαφορετικό: εθνικότητα, φύλο, βάρος, σχολική επίδοση κ.α. Ο καθένας μπορεί να γίνει στόχος εκφοβιστικών και βίαιων συμπεριφορών, σε κάποια φάση της ζωής του και συνεπώς το φαινόμενο μας αφορά όλους.

Το τμήμα του , Β1, του ΓΕΛ Κρεμαστής στο πλαίσιο των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας και της Πληροφορικής, ευαισθητοποιήθηκε για το θέμα, ενημερώθηκε και μέσα από μια σειρά βιωματικών ασκήσεων, δημιούργησε το βίντεο που ακολουθεί.

Υπεύθυνοι καθηγητές:
Διβάνη Αναστασία (φιλόλογος)
Βασιλώττος Μιχάλης (καθηγητής πληροφορικής)

Δείτε  το βιντεο