Home Page Image

Βιογραφικό

Η Αφροδίτη Αθανασοπούλου είναι αριστούχος απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης (1989) και κάτοχος Μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης (1992), καθώς και Διδακτορικού διπλώματος (1999) στη Νεοελληνική Φιλολογία. Έχει διδάξει Νεοελληνική Φιλολογία και Λογοτεχνία στα Πανεπιστήμια της Padova (1992-1997), της Πάτρας (2000-2002) και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (2005-06). Tην πενταετία 2003-2008 εργάστηκε ως αποσπασμένη επιστημονική συνεργάτις στο «Εργαστήριο Ιστορίας» του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Αιγαίου (Ρόδος).

Διετέλεσε, επίσης, για μια τριετία (1990-1992) ερευνήτρια-υπότροφος του Ινστιτούτου Μεσογειακών Σπουδών στο ερευνητικό πρόγραμμα «Αρχείο Νεοελληνικής Μετρικής», ενώ, επίσης για μια τριετία (1999-2001), εργάστηκε στο Κέντρο Ερευνών του Πανεπιστημίου Πειραιά ως Συντονίστρια του έργου «ΣΑΛΑΜΙΣ: Σχολικές Βιβλιοθήκες» του ΕΠΕΑΕΚ, που υλοποιήθηκε από πόρους του Β΄ ΚΠΣ υπό την αιγίδα του ΥΠΕΠΘ.

Από τον Φεβρουάριο του 2009 έχει διοριστεί ως μέλος της επιστημονικής Επιτροπής για τη σύνταξη του νέου Αναλυτικού Προγράμματος στο μάθημα της Λογοτεχνίας από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου. Εξάλλου, από το 2003 συμμετέχει σταθερά ως Επιμορφώτρια σε προγράμματα Επιμόρφωσης καθηγητών Β΄θμιας Εκπαίδευσης (Π.Ε.Κ. Πειραιά, Ο.ΕΠ.ΕΚ., Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Ελλάδας και Κύπρου), με αντικείμενο τη Διδακτική των Φιλολογικών μαθημάτων και το νέο Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Σπουδών για την υποχρεωτική εκπαίδευση.

Έχει συμμετάσχει με ανακοίνωση σε πολλά ελληνικά και διεθνή Συνέδρια και φιλολογικές Ημερίδες. Εργασίες της για θέματα και συγγραφείς της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (Σολωμός, Ελληνικός Ρομαντισμός, Βιζυηνός, Καβάφης, Σεφέρης, Καζαντζάκης, Μόντης, Ρίτσος, Λειβαδίτης, Ελληνικός Υπερρεαλισμός, Νεοελληνική Μετρική κ.ά.), καθώς και για τη Θεωρία και Διδακτική της Λογοτεχνίας, αλλά και τη διεπιστημονική-«διαθεματική» προσέγγιση Ιστορίας - Λογοτεχνίας έχουν δημοσιευθεί σε φιλολογικά Περιοδικά και στα Πρακτικά επιστημονικών Συνεδρίων.

Είναι η μεταφράστρια του βιβλίου τού Massimo Peri, Malato d’amore. La poesia dei medici e la medicina dei poeti, ελλ. τίτλος: Του πόθου αρρωστημένος. Ποίηση και Ιατρική στον «Ερωτόκριτο», Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης 1999. Συνεργάστηκε επίσης, μαζί με τους Γιώργο Κόκκινο και Γαβρίλη Λαμπάτο, στη συγγραφή του βιβλίου Η ματαιωμένη ουτοπία. Γιάννης Γαβριηλίδης, Νίκος Καραγιάννης και άλλοι σύντροφοι, εκδ. Ταξιδευτής, Αθήνα 2008. Ετοιμάζει μονογραφία για τον Καζαντζάκη, καθώς και για τη Διδακτική της Λογοτεχνίας σε διαθεματική συνάρτηση με την Ιστορία.

(τελευταία τροποποίηση: Μάρτ.2010)