wp23webMini2c.jpg (10K)
Agent
Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μου. Στη σελίδα αυτή εκτός από στοιχεία της ειδικότητας μου, μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την αστρονομία, επιστημονικά νέα, και αστροφωτογραφίες. Βάλτε την ιστοσελίδα αυτή στα αγαπημένα σας

Νέα   |    Σχολείο   |    Αστρονομία   |    Αρχείο   |    Φωτογραφία   |    Σύνδεσμοι
Έκλειψη Σελήνης 28-10-2004

Μεγάλη επιτυχία είχε η αναπαραγωγή του video της έκλειψης σελήνης της 28ης Οκτωβρίου 2004, σε μαθητές των λυκειακών τάξεων Μεταξάδων. Η παρουσίαση έγινε στα πλαίσια του μαθήματος αστρονομίας. Εξηγήθηκε το φαινόμενο της έκλειψης. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και οι ερωτήσεις έπεφταν βροχή.

DSC02576.JPG (23K)

Παρουσιάστηκε το video της έκλειψης όπως αυτή καταγράφηκε από την Ορεστιάδα με τη χρήση του τηλεσκοπίου του Κανταρίδη Χάρη, Meade 8'' SCT και καταγράφηκε μέσω κάμερας web στον υπολογιστή μου όπου έγινε και η τελική επεξεργασία με το premiere. Ήταν εντυπωσιακό το ενδιαφέρον που δείξαν οι μαθητές για την έκλειψη της σελήνης και έγιναν πολλές ακόμη ερωτήσεις γενικότερα για τις εκλείψεις ηλίου και σελήνης.

DSC02560.JPG (30K)

DSC02567.JPG (23K)