wp23webMini2c.jpg (10K)
Agent
Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα μου. Στη σελίδα αυτή εκτός από στοιχεία της ειδικότητας μου, μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την αστρονομία, επιστημονικά νέα, και αστροφωτογραφίες. Βάλτε την ιστοσελίδα αυτή στα αγαπημένα σας

Νέα   |    Σχολείο   |    Αστρονομία   |    Αρχείο   |    Φωτογραφία   |    Σύνδεσμοι

Πόσο σημαντική είναι η βάση σε ένα τηλεσκόπιο;

IntesMicro-AlterD6.jpg (7K)

Είναι σημαντικό, κατά την παρατήρηση του ουρανού, η βάση του τηλεσκοπίου να είναι σταθερή. Όταν όμως το τηλεσκόπιο χρησιμοποιείται για αστροφωτογραφία τότε η βάση γίνεται σημαντική όσο το ίδιο το τηλεσκόπιο ή και περισσότερο. Είναι απαραίτητο σε φωτογράφιση με μεγάλες εκθέσεις, η βάση του τηλεσκοπίου να κρατά σταθερό το τηλεσκόπιο ακόμα και σε ταλαντώσεις που προκαλούνται από το φύσημα του ανέμου. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Η βάση θα πρέπει να οδηγεί το τηλεσκόπιο με ακρίβεια στην τροχιά των άστρων. Αυτό δεν είναι εύκολη υπόθεση για όλες τις βάσεις. Ακόμα και οι καλύτερες βάσεις παρουσιάζουν μηχανικές ατέλειες στα γρανάζια οδήγησης που είναι εμφανείς σε μεγάλες εκθέσεις ειδικά όταν το τηλεσκόπιο έχει εστιακό μήκος μεγαλύτερο από 1000 mm. Αυτό σε μια φωτογράφιση μεγάλης έκθεσης φαίνεται σαν τεθλασμένη γραμμή (zig-zag). Απαιτείται λοιπόν παραπέρα οδήγηση του τηλεσκοπίου με άλλο τρόπο (ειδικά βοηθήματα κλπ.). Με την εμφάνιση των CCD αστρονομικών καμερών εν μέρει το πρόβλημα λύνεται γιατί οι CCD είναι εξαιρετικά φωτοευαίσθητες και οι εκθέσεις μειώνονται πολύ. Έτσι, αν η έκθεση είναι πολύ μικρή, δεν θα αποτυπωθούν λάθη στη φωτογραφία. Πρακτικά, για να φωτογραφίσουμε χωρίς πρόσθετη οδήγηση, θα πρέπει το τηλεσκόπιο να έχει μικρό εστιακό μήκος και μικρό εστιακό λόγο. Για παράδειγμα, με εστιακό λόγο f/2 ως f/4 και εστιακό μήκος από 400-1000mm μπορούμε να πάρουμε εξαιρετικές CCD φωτογραφίες μέχρι 60 δευτερόλεπτα χωρίς οδήγηση. Έτσι μπορούμε να καταγράψουμε τους βραχίονες του γαλαξία Whirlpool, ή το σκοτεινό περίγραμμα του νεφελώματος του Ίππου (Horsehead). Συνδιάζοντας πολλές τέτοιες εκθέσεις μπορούμε να δημιουργήσουμε πολύ αποτελέσματα μακράς έκθεσης.

Πολλά από τα γνωστά μοντέλα Schmidt-Cassegrain πωλούνται με βάσεις GOTO. Υπάρχουν δύο τύποι βάσεων: αυτές που προορίζονται για απλή παρατήρηση και αυτές που είναι καλές και στη φωτογράφιση. Και επειδή οι περισσότεροι ερασιτέχνες δεν ασχολούνται με την αστροφωτογραφία οι κατασκευαστές για να μειώσουν τις τιμές των τηλεσκοπίων τους πουλάν τα τηλεσκόπια με βάσεις μικρής ακρίβειας οδήγησης. Για οπτικές παρατηρήσεις ακόμα και σε μεγάλες μεγεθύνσεις δεν χρειάζεται να υπάρχει και τόση ακρίβεια γιατί τα μηχανικά λάθη δεν γίνονται αντιληπτά. Όταν όμως γίνεται φωτογράφιση τα λάθη είναι εμφανή. Συμβαίνει λοιπόν, το καλύτερο μοντέλο να μην έχει καμία άλλη διαφορά από το προηγούμενο, παρά μόνο στη βάση στήριξης ενώ το τηλεσκόπιο παραμένει το ίδιο. Τέτοια παραδείγματα είναι τα μοντέλα Celestron NexStar 8 και Meade LX90 και τα οποία έχουν το ίδιο οπτικό μέρος με τα αμέσως καλύτερα μοντέλα Celestron NexStar 8 GPS and Meade LX200GPS τα οποία είναι εφοδιασμένα με βάσεις ικανές για σταθερή οδήγηση και δυνατότητες αστροφωτογράφισης μεγάλης διάρκειας.

nexstar11.gif (29K) Βάση τύπου πιρούνας GoΤo. Όλες οι goto αλταζιμουθιακές βάσεις απαιτούν ειδική σφήνα ισημερινής στήριξης για αστροφωτογραφία.

Στην περίπτωση άλλων τύπων τηλεσκοπιών όπως τα αποχρωματικά τηλεσκόπια ή τα Ritchey-Chr?tien ή SCT πωλούνται χωρίς βάση, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια γερμανικού τύπου ισημερινή στήριξη η οποία παρέχει εξαιρετική σταθερότητα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με διάφορα τηλεσκόπια.

Γερμανικού τύπου Ισημερινή στήριξη με ένα 14" SCT και κάμερα CCD.gem.jpg (20K)