Τρελή αποκριά

Σώμα

Η 16η Οκτωβρίου, παγκόσμια ημέρα επισιτισμού, οι διατροφικές συνήθειες των παιδιών , οι κανόνες υγιεινής στο σχολείο, καθώς και η παρουσίαση του εαυτού μας με την έναρξη της σχολικής χρονιάς μπορούν να είναι η αφορμή για την έναρξη ενός τέτοιου προγράμματος. Μέσα από τη συζήτηση διερευνούμε τις γνώσεις των παιδιών γύρω από το θέμα. Διαπιστώνουμε τις συνήθειες και τον τρόπο ζωής των παιδιών για να εντοπίσουμε συμπεριφορές που πρέπει να βελτιωθούν ή να αλλάξουν ριζικά.

Συναισθηματική αγωγή

Χαρά-Λύπη

Συναίσθημα

Η συναισθηματική αγωγή των παιδιών αποτελεί ένα ζωτικό κομμάτι της εκπαίδευσής τους. Μάλιστα η καλλιέργεια των κοινωνικών δεξιοτήτων στο επίπεδο του σχολικού περιβάλλοντος είναι  άρρηκτα συνδεδεμένη με το περιεχόμενο που αναδύεται μέσα από τη συμμετοχή των παιδιών σε ποικίλες δραστηριότητες που στοχεύουν στην ανάπτυξη του συναισθηματικού τους κόσμου, στην υιοθέτηση αξιών ,στάσεων ,συμπεριφορών.