Home Page Beez5

Νέες Τεχνολογίες και Σχολείο

Κατηγορία: Uncategorised
Ημερομηνία Δημοσίευσης Γράφτηκε από τον/την Super User

Οι νέες τεχνολογίες είναι πια καθεστώς στη σύγχρονη εποχή.Η αναγκαιότητά τους σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας γίνεται καθημερινά όλο και πιο επιτακτική.Όσον αφορά την εκπαίδευση,η αξιοποίηση της νέας τεχνολογίας από τα εκπαιδευτικά συστήματα υπόσχεται την εξασφάλιση της πρόσβασης εκπαιδευτικού και μαθητή σε όλο το εύρος ενός γνωστικού πεδίου.Η εισαγωγή των υπολογιστών στην εκπαίδευση εξασφαλίζει συγχρόνως προγράμματα διδασκαλίας που ενθαρρύνουν την αυτενέργεια του μαθητή και τον βοηθούν να προσλαμβάνει τη γνώση με ευχάριστο τρόπο.Επιπλέον καθιστά δυνατή την αυτοδιδασκαλία ή και τη  διδασκαλία από απόσταση, αναθέτοντας στον εκπαιδευτικό ένα ρόλο δημιουργικό,του καθοδηγητή-επόπτη της μαθησιακής διαδικασίας και εκμαιευτή της γνώσης.

Wednesday the 17th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.