ενδοσχολική βία

ΣΚΟΠΟΣ

Η παρούσα εργασία έχει σκοπό  οι μαθητές να διερευνήσουν τις διαστάσεις του προβλήματος της παραβατικότητας των νέων και πιο συγκεκριμένα το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας. Σκοπός είναι μέσω αυτής της εργασίας να ενημερωθούν για τις μορφές που εμφανίζεται η ενδοσχολική βία, για τα αίτια που την προκαλούν καθώς και τις συνέπειες στους εμπλεκόμενους. Οι στόχοι  είναι να γνωρίσουν και να αναδείξουν το πρόβλημα στην πραγματική διάσταση, να δώσουν την ευκαιρία στους μαθητές του Γυμνασίου να εκφράσουν τις απόψεις τους, να ευαισθητοποιήσουν και να κινητοποιήσουν πέρα από τους εαυτούς τους και τους συμμαθητές τους, κάθε εμπλεκόμενη πλευρά έτσι ώστε να περιορίσουν την εμφάνιση τέτοιων συμπεριφορών στο σχολείο και κυρίως να πετύχουν την αλλαγή νοοτροπίας απέναντι σ΄ αυτό το κοινωνικό πρόβλημα.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ Διαβάστε περισσότερα «ενδοσχολική βία»

tefltastic

Classroom materials and teaching tips from TEFL lifer Alex Case. See the drop-down menus under the photo for thousands of photocopiables and articles, and for how to support TEFLtastic

Η τέχνη στην σχολική τάξη