Μικρός πρίγκιπας

Το βιβλίο του Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ “Ο Μικρός Πρίγκιπας” αποτελεί ένα εύκολο μέσο για την ενασχόληση των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου με πολλές έννοιες, π.χ. τη συναισθηματική νοημοσύνη, τη φιλία, τις κοινωνικές σχέσεις, το περιβάλλον, κ.ο.κ.

Το συγκεκριμένο λογοτεχνικό έργο αποτελεί ιδανική αφορμή για την ενασχόληση των μικρών μαθητών ακόμα και με το ηλιακό μας σύστημα.

Οι δραστηριότητες που μπορούν να αντληθούν από αυτό το λογοτεχνικό έργο είναι πάρα πολλές και πρέπει να σχεδιάζονται έτσι ώστε να είναι κυρίως διασκεδαστικές για τα παιδιά και να αντιστοιχούν στην ηλικία τους και στο μάθημα στο οποίο θα γίνει η ενασχόληση:

• Γλώσσα
  • Μαθηματικά
  • Θεατρική Αγωγή
  • Μουσική
  • Εικαστικά

Χαρακτηριστικό παράδειγμα για το μάθημα της μουσικής είναι το τραγούδι του Μικρού Πρίγκιπα από τον Μάριο Φραγκούλη.

Καλή αρχή…