say no to racism

Λέμε όχι άλλη βία στα σχολεία

Ναι στο φίλο όχι στο ξύλο

Όχι στο ρατσισμό

Και στην ξενοφοβία

Για πάντα φίλοι

Πρόγραμμα Πρόληψης Σχολικού Εκφοβισμού

Ένα αποτελεσματικό πρόγραμμα πρόληψης του σχολικού εκφοβισμού για το χώρο του σχολείου είναι το γνωστό σε πολλούς Πρόγραμμα Πρόληψης Σχολικού Εκφοβισμού του Olweus του 1993 (Olweus Bulling Prevention Program).

Πρόκειται για ένα σύνθετο πρόγραμμα που εφαρμόζεται στο χώρο του σχολείου και περιλαμβάνει τρία στάδια:

?Το στάδιο της γενικής διαμεσολάβησης, όπου υπογράφεται ένα γενικό συμβόλαιο μη βίας από τους μαθητές, εκπαιδεύεται το διδακτικό προσωπικό και δημιουργείται μία συντονιστική επιτροπή επιτήρησης και επίβλεψης του σχολικού χώρου. Τίθενται σε εφαρμογή γενικοί κανόνες για την πρόληψη του εκφοβισμού και ενεργοποιείται ένα σύστημα επίβλεψης κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.
?
?Το στάδιο διαμεσολάβησης σε επίπεδο τάξης, κατά το οποίο θεσπίζονται κανόνες κατά του εκφοβισμού, τόσο από τα παιδιά, όσο και από τους εκπαιδευτικούς και γονείς. Το κοινό αυτό πλαίσιο, αποκύημα διαλεκτικής διαδικασίας και εποικοδομητικού διαλόγου, θα ισχύει για όλους ανεξαιρέτως.
?

?Το στάδιο διαμεσολάβησης σε ατομικό επίπεδο, στο οποίο θα αναλύονται προσωπικά βιώματα και εμπειρίες βίας και εκφοβισμού από και προς τους μαθητές θύτες/θύματα.

Οι στόχοι της σχολικής διαμεσολάβησης και των σχετικών προγραμμάτων αφορούν:

v     τη μείωση των βίαιων και αντικοινωνικών συμπεριφορών στο σχολείο και την αποφυγή   διάλυσης   των φιλικών σχέσεων

v   τη μείωση των πειθαρχικών προβλημάτων

v   την απελευθέρωση των εκπαιδευτικών από το ρόλο της ?αστυνόμευσης? των μαθητών,   ώστε με τη σειρά τους να επικεντρώνονται στη βασική παιδαγωγική και εκπαιδευτική   τους λειτουργία

v   τη δημιουργία ενός κλίματος και πλαισίου συνεργασίας για τους μαθητές στο οποίο   αυτόνομα, δημιουργικά και εποικοδομητικά επιλύουν τις διαφορές τους

v    την ενδυνάμωση της ατομικότητας και της ισότητας

v     την εύρεση δίκαιων και αποδεκτών συμφωνιών και λύσεων στις διαφωνίες

v     την ανάπτυξη μιας στρατηγικής ώστε να διαχειρίζονται με αυτό τον τρόπο και μελλοντικά   τους προβλήματα

v    τη βελτίωση της ποιότητας της σχολικής καθημερινότητας των μαθητών

Προσθήκη νέου σχολίου

Κωδικός ασφαλείας