Μήνυμα

Πανελλήνιος διαγωνισμός αστρονομίας

Στο φετινό πανελλήνιο διαγωνισμό αστρονομίας για μαθητές Γυμνασίου, 4 μαθητές του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου πέτυχαν να προκριθούν στην τελική φάση του διαγωνισμού που θα γίνει στο Βόλο την 1η Μαρτίου. Παιδιά, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Εκδρομή της ομάδας αστρονομίας

Την Παρασκευή 21 και το Σάββατο 22 Μαρτίου 2014, η ομάδα αστρονομίας του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου πραγματοποίησε διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο αστεροσκοπείο Κρυονερίου, έξω από το Κιάτο και στα Καλάβρυτα, με τον οδοντωτό σιδηρόδρομο.

Στην φωτογραφία βλέπετε το διαμέτρου 1,20m κατοπτρικό τηλεσκόπιο στο αστεροσκοπείο Κρυονερίου, με το οποίο παρατηρήσαμε τον πλανήτη Δία και το νεφέλωμα του Ωρίωνα, Μ42.

xylo 011

Στην επόμενη φωτογραφία βλέπετε ένα τοπίο από τη θαυμάσια διαδρομή του οδοντωτού σιδηρόδρομου.

kala 039

Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία για όλους!

Αστροβραδιά - αστροπαρατήρηση 2013

Το Μάρτιο του 2013 η ομάδα αστρονομίας του 3ου Γυμνασίου Ναυπάκτου διοργάνωσε εκδήλωση αστροβραδιάς - αστροπαρατήρησης στο χώρο του σχολείου, με τη βοήθεια της αστρονομικής εταιρείας Πάτρας "Ωρίων". Δείτε το σχετικό βίντεο που αναρτήθηκε στο youtube ως πρόσκληση.

Αντίστοιχη εκδήλωση προετοιμάζουμε για το φετινό Μάιο.

Αρχεία διαγωνισμού αστρονομίας Γυμνασίου 2013

Επισυνάπτω δύο αρχεία με τα θέματα της 1ης και 2ης φάσης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας Γυμνασίων 2013-14.

Δείτε τα θέματα της 1ης φάσης  και τα θέματα της 2ης φάσης στα συννημένα αρχεία.