Σελίδα «αυστηρά» για μαθητές, «αυστηρά» για ΤΠΕ!

Στο συγκεκριμένο σημείο της ιστοσελίδας θα δούμε προγράμματα που απευθύνονται σε μαθητές δημοτικού και έχουν σχέση με το μάθημα Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) ή αλλιώς η Πληροφορική στην Εκπαίδευση και συγκεκριμένα στο Δημοτικό.

Γιατί Δημοτικό; Επειδή τη φετινή χρονιά διδάσκω στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Σελίδα μόνο για τους μαθητές μου; Εννοείται και όχι, σελίδα για όλους τους μαθητές και όχι μόνο, αλλά και για όποιον θεωρήσει ότι μπορεί να βοηθηθεί ή να βρει κάτι ενδιαφέρον στον συγκεκριμένο ιστοχώρο.

*Οι μαθητές μου, με κωδικό που θα τους δοθεί σε μεταγενέστερο χρόνο, μέσω της επιλογής της σύνδεσης, θα μπορούν να χρησιμοποιούν τη σελίδα ως συνοδευτική με την e-class (ασύγχρονη εκπαίδευση) και το webex  (σύγχρονη εκπαίδευση).

*Ορισμένα από τα παρακάτω προγράμματα για να δουλέψουν, θα πρέπει να τα κατεβάσετε τοπικά στον υπολογιστή σας και να τα εκτελέσετε (exe).

A-B

Γ-Δ

Ε-Στ

Sebran (exe)