Εννοιολογικές Αλλαγές & Διδακτική των Μαθηματικών

Το Τμήμα Μαθηματικών Α.Π.Θ., το Πειραματικό Γενικό Λύκειο του  Πανεπιστημίου Μακεδονίας και το Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συμφώνησαν να συνδιοργανώσουν, τη σχολική χρονιά 2016-17, κύκλο ημερίδων με θέμα τις εννοιολογικές αλλαγές στη διδακτική των μαθηματικών.

1η Ημερίδα

Η πρώτη ημερίδα υλοποιήθηκε στο Τμήμα Μαθηματικών ΑΠΘ (αίθ. Δ31, 1ου ορόφου της Σχολής Θετικών Επιστημών), την Πέμπτη, 24-11-2016. Την ημερίδα παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας και της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών του Α.Π.Θ.

Την εκδήλωση προλόγισε ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών κ. Νικόλαος Καραμπετάκης.

Ν. Καραμπετάκης

Πρόγραμμα της 1ης ημερίδας

Μπορείτε εδώ να βρείτε τα βίντεο και τις παρουσιάσεις των εισηγήσεων της ημερίδας, εμπλουτισμένες με συνοπτική βιβλιογραφία:

1. Σταφυλίδου, Σ.

Δρ. Ψυχολογίας των Μαθηματικών,

π. Σχολική Σύμβουλος των Μαθηματικών στη  Χαλκιδική

Ιστορική εξέλιξη και προβλήματα μάθησης του κλάσματος - Ένα παράδειγμα εννοιολογικής αλλαγής.

Video

2. Χρήστου, Κ.

Επ. Καθηγητής στο Παιδαγωγικό Τμήμα

του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Ο πολλαπλασιασμός πάντα μεγαλώνει; Εννοιολογική αλλαγή και ιστορικοπολιτισμικές προσεγγίσεις στην ανάπτυξη της έννοιας του αριθμού.

Video

Με αφορμή την ημερίδα προτάθηκε από τον κ. Νίκο Καστάνη η δημιουργία ομάδας στο facebook με θέμα "Ιστορικές Εικονογραφίες των Μαθηματικών". Ένα προτεινόμενο δείγμα μπορείτε να δείτε στο PowerPoint που ακολουθεί. Όποιες ενδιαφέρεται να συμμετάσχει ενεργά μπορεί να επικοινωνήσει με τον κ. Καστάνη στο emai: nioka@math.auth.gr.

Η αφίσα της ημερίδας

Η πρόσκληση της ημερίδας