Πες μια γλυκιά καλημέρα

Τι πιο όμορφο και ανθρώπινο από ένα ζεστό πρωινό  χαιρετισμό; Ο εγκάρδιος χαιρετισμός το  πρωί βοηθά στο ξεκίνημα μιας ωραίας ημέρας .Ας μην τον

καλημερα 6 καλημερα 5 καλημερα 4 καλημερα 3 καλημέρα 2 καλημέρα 1

αρνηθούμε σε κανέναν!

Παιχνίδια στην αρχαία Ελλάδα

Με τα παιχνίδια στην αρχαία Ελλάδα θα ασχοληθούν οι μαθητές της Δ’ τάξης του 2ου δημοτικού σχολείου Μεσσήνης, στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης  ζώνης και με αφορμή την ιστορία της αρχαίας Ελλάδας την οποία και διδάσκονται φέτος .Διαβάστε περισσότερα… Continue reading «Παιχνίδια στην αρχαία Ελλάδα»

Η καφέ αρκούδα

Η καφέ αρκούδα ζει στην Πίνδο και στη Ροδόπη. Είναι παμφάγο ζώο, αλλά προτιμάει τα άγρια φρούτα, τις ρίζες και τα μανιτάρια και φυσικά λατρεύει το μέλι. Τρώει ακόμη και αμφίβια ζώα, έντομα και ζώα. Δεν είναι επιθετικό ζώο αλλά αν νιώσει ότι κινδυνεύει αυτή ή τα παιδιά της θα επιτεθεί. Ζει… Continue reading «Η καφέ αρκούδα»