Εδώ βρίσκονται οι φωτογραφίες και οι εικόνες που αφορούν την Οδύσσεια.

Βιντεο

Βίντεο σχετικά με την Οδύσσεια και τη διδασκαλία της.

Αρχεία

Αρχεία που σχετίζονται με την Οδύσσεια.

Η Οδύσσεια της ζωγραφικής

Στο βιβλίο της Οδύσσειας Α Γυμνασίου υπάρχουν αρκετές εικόνες που σχετίζονται και «συνομιλούν» με το ομηρικό κείμενο: σκίτσα, φωτογραφίες, ζωγραφικοί πίνακες, βοηθούν τον μαθητή να οπτικοποιήσει την αφήγηση και να τη φανταστεί εναργέστερα. Μπορούν να χρησιμεύσουν στον εκπαιδευτικό ως αφόρμηση, και στον μαθητή ως έναυσμα δημιουργικών δραστηριοτήτων στο σπίτι (π.χ. ζωγραφιές ή κείμενα εμπνευσμένα από τις εικόνες σε συνδυασμό με το ίδιο το κείμενο της Οδύσσειας).

Το πρόβλημα με τις εικόνες αυτές του βιβλίου είναι ότι έχουν πολύ μικρό μέγεθος, τόσο που συχνά ο μαθητής και ο εκπαιδευτικός τις προσπερνούν χωρίς να τις εκμεταλλευτούν διδακτικά. Εκτός αυτού, δεν είναι πάντα εύκολο να ασχοληθεί ο εκπαιδευτικός με τις εικόνες του βιβλίου κατά τη ροή της διδασκαλίας, τη στιγμή που έχει να παρουσιάσει το μάθημα, να εξηγήσει θέματα του κειμένου, να λύσει απορίες κτλ.

Για να ξεπεράσω αυτά τα δύο προβλήματα, και για να κάνω την ήδη ελκυστική Οδύσσεια ακόμα πιο ενδιαφέρουσα, ασχολήθηκα με τη συλλογή εικαστικών έργων που σχετίζονται με την ιστορία του Οδυσσέα, και την παρουσίασή τους με την ομηρική σειρά - in medias res. Η αναζήτηση και η συλλογή του υλικού έγινε στο ίντερνετ.

(...)

Η «Οδύσσεια της ζωγραφικής» είναι πια ανεβασμένη στο youtube, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιονδήποτε τρόπο στο μάθημα.

Η «Οδύσσεια της ζωγραφικής» μπορεί να αξιοποιηθεί ως εργαλείο ανακεφαλαίωσης σε ένα από τα τελευταία μαθήματα του σχολικού έτους, τότε που παραδοσιακά γίνεται η επανάληψη της ύλης. Εκτός από την ανακεφαλαίωση, γίνεται φανερό στα παιδιά ο βαθμός στον οποίο το αρχαϊκό έπος - το πρώτο φανέρωμα της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας! - επηρέασε στους επόμενους αιώνες όλες τις μορφές της τέχνης: τη ζωγραφική, την ποίηση, τη μουσική.

[Απόσπασμα από την παρουσίαση της εργασίας σε ημερίδα στο Κιλκίς, τον Ιούνιο του 2010]

Ο καιρός στη Ρόδο

Αριθμός επισκεπτών

Today0