Έκθεση ζωγραφικής στο 8ο Λύκειο Αθήνας

Στο σχολείο μας είναι μόνιμα αναρτημένη η έκθεση ζωγραφικής με τίτλο «Sixteen cries against violence» που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Let’s stop violence at school through art, sports and literature» και συμμετείχε το σχολείο μας το 2014-2016. Απολαύστε την!

Διακρίνουσα και ρίζες τριωνύμου

Δοκίμασε διάφορες τιμές στους συντελεστές του τριωνύμου αx2+βx+γ, βρες τη διακρίνουσά του και τις ρίζες του (αν υπάρχουν). Κατόπιν δοκίμασε τις επιλογές σου στην παρακάτω εφαρμογή, γράφοντας το όνομά σου.

Σενάριο «Συναρτήσεις – Μέρος Ι»

Συναρτήσεις για την Α΄ Λυκείου
Το σενάριο «Συναρτήσεις – Μέρος Ι» είναι μια προσπάθεια να εισαχθεί η έννοια της συνάρτησης και οι πρώτες βασικές πληροφορίες για αυτήν στους μαθητές της Α΄ Λυκείου μέσα από ευχάριστες και λειτουργικές δραστηριότητες χρησιμοποιώντας και το λογισμικό Geogebra.
Το σενάριο περιγράφει τους σκοπούς και στόχους αυτής της διδασκαλίας σύμφωνα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών της αντίστοιχης τάξης.
Στο τέλος του σεναρίου υπάρχουν οδηγίες για το διδάσκοντα σχετικά με τα 2 φύλλα εργασίας που θα χρησιμοποιήσει στη διδασκαλία του.
Το σενάριο και οι οδηγίες:
Τα 2 φύλλα εργασίας που αφορούν τους μαθητές :