Καλαθοσφαίριση Γενικά

Ιστορικά στοιχεία

Η καλαθοσφαίριση επινοήθηκε αρχικά από τον αμερικανό καθηγητή Φυσικής Αγωγής Νέϊσμιθ.Ο Νέισμθ κρέμασε δύο καλάθια φτιαγμένα από καλάμια που χρησίμευαν για τη μεταφορά αγροτικών προϊόντων στους δύο απέναντι τοίχους του Γυμναστηρίου του σχολείου και ζήτησε από τους μαθητές του να προσπαθήσουν χρησιμοποιώντας μια μπάλα ποδοσφαίρου να πετύχουν καλάθι.

Το νέο αυτό κατά κάποιο τρόπο άθλημα με πολύ απλούς αρχικούς κανονισμούς διαδόθηκε πολύ γρήγορα στην Αμερική και αργότερα μεταφέρθηκε στην Ευρώπη από τον Αμερικανικό στρατό κατά τη διάρκεια του πρώτου παγκοσμίου πολέμου.

Το Γήπεδο

Το γήπεδο της Καλαθοσφαίρισης έχει διαστάσεις 15 μέτρα πλάτος και 28 μέτρα μήκος. Μία μεσαία γραμμή και ένας κεντρικός κύκλος με ακτίνα 1,80 μέτρων χωρίζουν το γήπεδο. Στις δύο πλευρές βρίσκονται οι περιοχές του καλαθιού ( ρακέτες ) όπου βρίσκονται οι δύο κύκλοι των ελεύθερων βολών και τα ημικύκλια των 3 πόντων.